הושגה פשרה על תקציב המדינה: 6 מיליארד שקלים יועברו למערכת הביטחון

בתום ישיבה ממושכת שנמשכה יותר מ-6 שעות, הסכימו נתניהו, לפיד ויעלון על תוספת של 6 מיליארד שקלים למערכת הביטחון במסגרת התקציב לשנת 2015. עוד סוכם כי יעד הגירעון יעמוד על 3.4% ולא יכלול העלאת מסים. גורם ביטחוני בכיר: "מדובר בישראבלוף של ממש"

הגיעו להסכמות. יעלון, נתניהו ולפיד (חדשות 2)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד סיכמו היום (רביעי) שמערכת הביטחון תקבל שישה מיליארד שקלים נוספים כתוספת לתקציב 2015. בכך יעמוד תקציב הביטחון בשנה הבאה על 57 מיליארד שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד סוכם כי למערכת הביטחון יועברו בין שבעה לשמונה מיליארד שקלים לכיסוי הוצאות מבצע "צוק איתן". בלשכת ראש הממשלה מבהירים כי הסכום שיועבר לכיסוי ההוצאות יינתן עוד בשנת 2014.

בנוסף סוכם כי יעד הגירעון לשנת 2015 בהצעת התקציב, כפי שתובא בפני הממשלה, יעמוד על 3.4% ולא יכלול העלאת מסים.

הפשרה בין האישים הושגה בתום פגישה ממושכת שנמשכה יותר מ-6 שעות בין ראש הממשלה, שר הביטחון ושר האוצר. בהתאם לסיכום, התקציב יובא לאישור הממשלה אחרי יום הכיפורים.

כ-8 מיליארד לכיסוי לצוק איתן (Lefteris Pitarakis AP)

גורם ביטחוני בכיר: "הסוף ידוע מראש"

על אף הסכמתו של שר הביטחון יעלון לתוספת התקציבית, גורם ביטחוני בכיר הביע חוסר סיפוק מן ההחלטה. "מבחינתנו תוספת של שישה מיליארד שקלים לא תספיק באופן חד משמעי. זה מאלץ אותנו לעצור את הצבא כבר בחודשים הראשונים של השנה".

הגורם הוסיף: "ההחלטה מאלצת אותנו לעצור אימונים, וכן תהיה פגיעה בהצטיידות ובהתעצמות (כולל בכיפת ברזל), החיילים הסדירים יבצעו הרבה יותר תעסוקה מבצעית ויתאמנו הרבה הרבה פחות".

בנוסף, הבהיר הגורם הביטחוני הבכיר כי המשמעויות של תקציב כזה יוצגו לראש הממשלה, לקבינט ולוועדת החוץ והביטחון. "מבחינתנו מדובר ממש בישראבלוף", הוא הדגיש. "זהו שידור חוזר של שנה שעברה. אם ברור לאוצר ולנו שמערכת הביטחון תזדקק, ותקבל, תוספת במהלך השנה הבאה, אז בשביל מה המשחק הזה? במקום לסגור את הכול עכשיו באופן מסודר שמכבד את כל הצדדים, אנחנו שוב נגררים לדיון מיותר שסופו ידוע מראש. זה פשוט מיותר, וגם מאלץ את הצבא להתחיל את השנה הבאה בלי תכנית מסודרת. זה לא איזה משחק חברה של יום שישי, כל הדבר הזה פוגע בצבא".

"הצטיידות כיפת ברזל תיפגע" (AP)

"די לסיסמאות ההתייעלות"

הגורם קרא לפוליטיקאים להפסיק עם סיסמאות ההתייעלות למיניהן, מאחר ולטענתו, מערכת הביטחון מתייעלת כל הזמן. "הבעיות הן עיוותים בלתי נסבלים שבמחי החלטה אחת אפשר לבטל אותם, כמו למשל התשלום ההזוי של בלו על דלק לטנקים, סטי"לים ומטוסים, בזמן שהתחבורה הציבורית בישראל לא משלמת בלו על דלק, או תשלומי ארנונה על מתקנים, בסיסים או אפילו רמפות של טנקים, שלא מקבלים שום שירות מהרשויות המוניציפאליות".

הוא גם מתח ביקורת גם כל תשלום המע"מ על כספי הסיוע האמריקני. "רק העיוותים הללו שווים מיליארדי שקלים שנסחטים ממערכת הביטחון ללא כל סיבה והיגיון מיוחדים", קבע הגורם.