רוכשי הדירות ממתינים למע"מ אפס, עסקאות הנדל"ן בירידה

דוח שמציג משרד האוצר מצביע על ירידה דרמטית בהיקפי עסקאות הנדל"ן בישראל בחודש יולי 2014. הסיבות: המתנת ציבור הרוכשים לאישור התכנית של שר האוצר ומכירת יחידות דיור במסגרת הדיור הציבורי לזכאים. באוצר מציינים כי עיקר הירידה נרשמה במכירת דירות חדשות

מעדיפים לרכוש דירה במע"מ אפס. ארכיון (רויטרס)

ירידה של 32% נרשמה בחודש יולי האחרון בעסקאות הנדל"ן בישראל, כשהסיבה לכך לפי ההערכות נעוצה בציפייה בקרב זוגות צעירים לאישור חוק אפס אחוז מע"מ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הנתונים העולים מסקירה שמפרסם היום (שני) משרד האוצר, עמד היקף העסקאות בחודש יולי האחרון על 8,175 דירות – נתון הנמוך בכ-27% ממספר העסקאות בתקופה המקבילה אשתקד שעמד על כ-11.2 אלף עסקאות.

באוצר מציינים כי מדובר בהמשך לירידות חדות שנרשמו מאז חודש אפריל האחרון, עם ההכרזה על קידום חוק מע"מ אפס על רכישת דירה ראשונה. נתונים ראשונים אודות היקף העסקאות בחודש אוגוסט ממשיכים לצייר את אותה מגמה, המעידה על ירידה בעסקאות, ובאוצר מציינים כי עיקר הירידה נרשמה במכירת דירות חדשות.

ירידה גם ברכישת דירות על ידי משקיעים

גם מבצע "צוק איתן" משפיע על נתוני יולי-אוגוסט בשוק הדיור. "במונחים מוחלטים הסתכמו רכישות הזוגות הצעירים ב-2,600 דירות", נכתב בסקירת האוצר. "בכך הגיע משקלם בסך העסקאות לשליש, לעומת משקל של 44% ביולי אשתקד".

גם ברכישת דירות על ידי משקיעים ומשפרי דיור נרשמה ירידה בהשוואה לחודש המקביל אשתקד, אולם במידה פחותה מאשר רוכשי דירה ראשונה. כך ירד מספר רכישות המשקיעים ב-18% בהשוואה ליולי 2013 ומספר רכישות משפרי הדיור ב-20% בהשוואה לשנה המקבילה אשתקד.