לפיד על התקציב לשנת 2015: "קרובים להסכמות"

שר האוצר לפיד ייפגש מחר עם ראש הממשלה נתניהו וידון עמו על תקציב המדינה. על רקע המחלוקות בין השניים לפיד מביע אופטימיות שיצליחו להגיע להבנות, ומשבח את אישרור דירוג האשראי של ישראל: "זו הבעת אמון בכלכלה"

על רקע הדיווחים על פריצת דרך בינו לבין ראש הממשלה נתניהו בנוגע לתקציב המדינה לשנה הקרובה, אומר היום (שבת) שר האוצר לפיד כי השיחות עדיין נמשכות, אך מביע אופטימיות לגבי המשך הדרך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מחר אפגש עם ראש הממשלה להמשך תהליך העבודה על תקציב 2015", אמר לפיד לעיתונאים שהתכנסו מחוץ לביתו. "אנחנו מעריכים שאנחנו קרובים להסכמות, המטרה שלנו היא להגיש את התקציב לממשלה בהקדם האפשרי כדי לעבור הלאה ולשפר את כלכלת ישראל ואת מצבם של אזרחי ישראל".

שר האוצר התייחס גם להחלטה של חברת האשראי הבינלאומית S&P לאשרר את דירוג האשראי של ישראל. "מדובר בהבעת אמון בכלכלה הישראלית ובצעדים שאנחנו נוקטים ובצעדים שנקטנו בהם בתקציב הקודם", הדגיש לפיד.

ייפגשו מחר. נתניהו ולפיד (קובי גדעון / לע"מ)


"הצעדים היו קשים, הם היו לא פשוטים, אבל הם הובילו לזה שאנחנו יכולים באותה שנה גם לעמוד במבצע צבאי שהוא הארוך ביותר מזה יותר מ-30 שנה וגם באותה העת להגיש תקציב שהוא חברתי ושבו לא צריך להעלות מסים", הוסיף השר.

לפיד הדגיש כי התקציב הקרוב יכיל בתוכו את תכנית הדגל שלו - מע"מ אפס לזוגות צעירים הרוכשים דירה ראשונה. לדבריו התקציב יכלול גם צעדים נוספים. "בחינוך בבריאות, ברווחה ובדיור", טען השר. "יש לנו לאן להמשיך מכאן".

יחימוביץ': "מאחורי ההסכמות מסתתרת כוונה לקצץ"

בתגובה להסכמות המסתמנות בין נתניהו ללפיד, אמרה היום ח"כ שלי יחימוביץ', כי "אין שום מתמטיקה שמכנסת את המספרים ליעד התקציב הקיים, לכן ברור שמאחורי ההסכמה בין השניים מסתתרת כוונה לקיצוצים רוחביים עמוקים בבריאות, בחינוך, ברווחה, בתחבורה הציבורית ובבטחון הפנים. שוב בחר הצמד נתניהו-לפיד בחלשים ובמעמד הביניים הנמוך להיות מי שיכסו את הבור וישלמו את המחיר. כך הם גורמים לסבל עצום, להעמקת העוני, ולהגדלת האי שוויון".

יו"ר מרצ זהבה גלאון, תקפה את השר לפיד מסיבות שונות - משום שהזעיק לביתו ביום שבת את הכתבים: "בזמן שאתם נהנים מיום המנוחה שלכם, שר האוצר יאיר לפיד החליט לשלוף מבתיהם באמצע השבת את כל הכתבים הכלכליים ולזמן אותם לחניה בכניסה לבית שלו בתל אביב כדי שישמעו אותו מקריא הודעה חסרת חשיבות"

תכנית הדגל בדרך למימוש?

לפיד: "לא מעוניינים במשבר"

אמש דווח ב"אולפן שישי" כי לפיד ונתניהו הגיעו לסיכום עקרוני סביב הויכוח על תקציב המדינה, שינוסח באופן מדויק בתחילת השבוע הבא, ביום ראשון או ביום שני. על פי ההסכם העקרוני שהושג בין השניים, תכנית מע"מ אפס של לפיד תאושר, למרות הסתייגויותיו של נתניהו, תקציב הביטחון יזכה בתוספת, מסים לא יועלו ויעד הגירעון יגדל לרמה של 3.4%.

ביום חמישי העביר שר האוצר לפיד שני מסרים סותרים לציבור. מצד אחד, הוא הצהיר כי זו לא העת לעריכת בחירות חדשות, ומנגד - הוא התעקש שלא להעלות מסים ואמר שזהו קו אדום מבחינת מפלגתו, מה שעלול להוביל לבחירות.

"אנחנו נוסיף לתקציב הביטחון דברים שהם ברורים ומיועדים למטרות מראש, כמו כספים לטיפול במנהרות ולהגן על החיילים שלנו", ציין לפיד. "אבל אנחנו גם צריכים חינוך, בריאות ורווחה ואנחנו צריכים לתת לאזרחי ישראל קצת מנוחה ממשלתם במובן זה שאסור לעלות מסים. אני חוזר ואומר, אנחנו לא נעלה מסים. אלו הקווים האדומים של יש עתיד. אנחנו לא מוכנים עוד פעם ללכת לכיסם של אזרחי ישראל".

"אנחנו לא מעוניינים במשבר, אני לא חושב שבחירות זה דבר טוב למדינת ישראל בעת הזאת", הדגיש לפיד. "אני חושב שהסיטואציה הפוליטית של הימים האחרונים דווקא מחייבת אותנו לאחריות וליציבות, ולזה שהממשלה תמשיך לתפקד למען אזרחיה, למען מעמד הביניים, למען כל האוכלוסיות החלשות ולמען כל האנשים שזקוקים, אחרי מלחמה צבאית ממושכת, לשקט, לחינוך, לרווחה, לדיור ולדירות במע"מ אפס".