קבלנים מזהירים: לפיד מתקוטט, שוק הנדל"ן קורס

בעוד שר האוצר ורה"מ מתעמתים סביב חוק 0% מע"מ, המחירים בשוק הנדל"ן ממשיכים לעלות. "המאבקים הפוליטיים מתנהלים על גבם של רוכשי הדירות", אומרים קבלנים לחדשות 2 Online. "מאז הבחירות הממשלה רק גרמה נזק"‎

שוק הנדל"ן קורס, ארכיון (רויטרס)

בעוד לפיד ונתניהו עסוקים בדו-קרב על התקציב ומחליפים איומים, קבלנים גדולים מתריעים כי שוק הנדל"ן קורס ומפנים אצבע מאשימה אל תוכנית 0% מע"מ והסחבת הלא נגמרת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המאבקים הפוליטיים מתנהלים על גבם של רוכשי הדירות. מאז שהממשלה נבחרה וקידמה את נושא המע"מ אפס נגרמו רק נזקים", טען אוהד סבן, סמנכ"ל חברת הבנייה "דונה"."מחירי הדירות לא רק שלא נעצרו אלא גם המשיכו לעלות".

לדברי סבן, הופסק במקביל שיווק הקרקעות בעקבות "מחיר מטרה", תכניתו של שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, מה ששוב תרם לעליית המחירים. "זה בדיוק ההיפך ממטרותיה של הממשלה בהצגת התוכניות", ציין סמנכ"ל חברת הבנייה.

מנכ"ל חברת אלדר לשיווק פרוייקטים, רוני כהן, מחזק את הדברים ואף טוען כי רוכשי הדירות כבר לא מחכים יותר לממשלה. "אנחנו רואים עלייה עקבית במשרדי המכירות בשבועות האחרונים. מעבר לכך, חבל שעוד יוזמה שהייתה יכולה אולי לעזור לרוכשי הדירות נזרקת לפח", ציין. "יחד עם זאת צריך לזכור שיש מעגל הולך ומתרחב של זוגות צעירים שלא יכולים לקנות דירה בתנאי השוק הקיימים". כהן קרא לשרי הממשלה "לשים בצד את המאבקים הפוליטיים ולהתחיל לפעול לטובת הבוחרים שלהם".

הדו-קרב נמשך. לפיד ונתניהו, ארכיון (קובי גדעון, לע"מ)

"מלחמת אגו בין ביבי ולפיד"

מנכ"ל חברת "האחים דוניץ" לבניין והשקעות, נסים אחיעזרא, טוען כי כבר לא מדובר בכלכלה אלא בפופוליזם. "הכל נסוב סביב בחירות ופוליטיקה", אמר אחיעזרא. "לפיד נבחר עם אג'נדה כלכלית צרה מאד. לכאורה, הוא התחייב להיטיב עם מעמד הביניים, אבל מה שקורה בפועל רק יזיק. כבר חצי שנה שהממשלה לא מסוגלת לקבל החלטה, ואישור התקציב הוא למעשה מלחמת אגו בין ביבי ולפיד".

לדבריו, חוק 0% מע"מ רק מסב נזק לשוק הקפוא. "זה הבייבי של לפיד ולכן הוא לא מוכן לוותר עליו, אפילו שכולם נגד החוק ויודעים שהוא גורם לנזק ואינו צודק חברתית", ציין מנכ"ל "האחים דוניץ". "לפיד עלה על עץ גבוה מדי, והיתה לו הזדמנות לוותר בזמן 'צוק איתן' אך הוא לא עשה זאת. ברור שהמשבר הקואליציוני ייפתר בפשרה כלשהי, אבל בינתיים נגרם נזק כי הקבלנים לא בונים והמחירים עולים. אנחנו לא נתחייב לבנות וניגש למכרזים, כל עוד אנחנו לא יודעים מה המדיניות המוצהרת של הממשלה לגבי מכרזי מחיר מטרה וחוק המע"מ".

אתמול התריעו מקורבי ראש הממשלה כי יוזמתו של שר האוצר לפיד, חוק 0% מע"מ תוקפא עד שלא ייפתר המשבר סביב התקציב - מאחר ומבחינתם מדובר ב"אותה חבילה". מנגד, בסביבת לפיד מיהרו להשיב אש. "אם האיום של נתניהו יתממש מדובר במשבר קואליציוני", התריעו בכירים ביש עתיד בתגובה לאזהרה שמשמעותה היא אפשרות של פרישה מהממשלה. הבכירים הזכירו כי נתניהו עצמו הצביע בעד הצעת החוק ותמך בה. לפיד עצמו הופתע מההודעה‎.

כלפי חוץ נראה שהפער בין לפיד לנתניהו רק הולך ומחריף, אך מאחורי הקלעים מתנהלים מגעים לגישור בין מנהל לשכתו של ראש הממשלה אייל חיימובסקי וראש המטה של מפלגת "יש עתיד", המקורב ללפיד, הלל קוברינסקי בניסיון למצוא את הנוסחה הנכונה לפשרה. שם מדברים על כך כי שר האוצר מוכן לתת יותר לביטחון בתמורה לכך שהגרעון יגדל.