שטר חמישים השקלים החדש נכנס למחזור

לאחר תכנונים רבים וקמפיין מתוקשר הוכנסו השטרות החדשים הנושאים את דמותו של המשורר שאול טשרניחובסקי לשימוש והובאו לבנקים ולנקודות משיכת המזומנים. במקביל, בציבור עולה דאגה בעקבות האפשרות שיחול בלבול בין השטר החדש לבין שטר עשרים השקלים המתאפיינים בצבע דומה

תוספת מרעננת לארנק הישראלי: אם תגיעו היום לכספומט, יכול להיות שתהיו בין הראשונים שיחזיקו בשטר החדש של החמישים שקלים שהנפיק בנק ישראל. הבוקר (שלישי) הגיע השטר לכספומטים הראשונים בעזרת הניידות המיוחדות של "ברינקס", והחל תהליך קליטתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בין הראשונים למשש את השטר הירוק החדש שעליו תמונותו של המשורר שאול טשרניחובסקי היה עוזי, שנכנס לסניף בנק לאומי בגבעתיים. "אני נהנה מדמותו של טשרניחובסקי על השטר החדש ושמח שסוף סוף מחזירים אותו למרכז הבמה", אמר עוזי. "אני לא מתכוון להשתמש בשטר, אני אשמור אותו".

בילהה, שהוציאה את השטר מהכספומט בחנה אותו היטב מכל כיוון והביעה מעט חשש שיחול בלבול בינו לבין שטר 20 השקלים בעל הצבע הזהה. "הייתי שמחה שיהיו לי הרבה כאלה", אמרה. "האמת שעכשיו אני רואה שהוא ממש דומה לשטר של ה-20 שקלים. הם באותו צבע. אהיה חייבת להסתכל יותר טוב ובזהירות".

מטעינים את השטרות בכספומט, הבוקר (עזרי עמרם)

יעקב למבה, בעל פיצוציה בגבעתיים, מודאג גם הוא מהדימיון לשטר של ה-20 שקלים. "זה מבלבל", הוא אומר. "אני חושש שהעובדים שלי יחשבו שזה 20 שקלים, דבר שיכול לגרום לי נזק בקופה. אני לא רוצה שיהיה נזק לעובדים שיירד להם מהמשכורת".

ההחלפה הקודמת: לפני יותר מעשור

הכנסתו של השטר למחזור מתבצעת כחלק ממהלך להחלפת כלל השטרות הנוכחיים של מדינת ישראל. השטר מעוטר בתמונת רקע של עצי הדר - בהשארת הפסקה "ריח פרדסי אביב". בבנק ישראל דווקא מרוצים הבוקר מהשינוי. "בפעם האחרונה החלפנו שטרות לפני 15 שנה", אמר ליאור ליכטמן, מנהל יחידת ההנפקה בבנק ישראל. "היום אנו מחליפים סוף סוף את השטרות שלנו ומשיקים סדרת המשוררים".

השטרות בכספומט, היום (חדשות 2)

ליכטמן מדגיש את סימני הביטחון שהוכנסו לשטר החדש. "מהיום יהיו סימני זיהוי שמקשים על זיוף הכסף שלנו", הסביר. "ביניהם פס זוהר שבהטיית השטר ניתן לראות עליו את סימן המנורה והתאריך הנפקתו. ישנו גם ספר מזהב בפינת השטר שבשינוי זווית משנה צבעו לירוק. בצדו השני של השטר קיים חוט ביטחון הנמתח לרוחבו של השטר וניתלה בשלושה חלונות שקופים ועליו דמותו של טשרניחובסיקי והערך הנקוב. בנוסף ניתן למצוא את סימן המים הישן והמוכר, וכן תבליטים שיקלו על כבדי ראייה בזיהויו".

השטר החדש (בנק ישראל)