שטר חדש של 50 שקלים נולד

הבוקר נכנס למחזור השטר הראשון מסדרת השטרות החדשה של בנק ישראל. השטר שהושק הוא בערך של 50 שקלים, צבעו ירוק והוא נושא את דיוקן המשורר טשרניחובסקי. על רקע ההשקה ציין רה"מ את הצורך בהעלאת תקציב הביטחון ושלח מסר ללפיד: נשלוט בגירעון - שלא ימוטט אותנו

הכירו את השטר החדש (בנק ישראל)

עוד ירוקים בארנק: הבוקר הושק שטר חדש של 50 שקלים, שייכנס בהדרגה למחזור כחלק מתהליך החלפת כל ארבע שטרות הכסף הנוכחיים של מדינת ישראל בשטרות חדשים. שימו לב - הצבע של השטר הוא ירוק, בעוד הערך של השטר הירוק הנוכחי שנמצא במחזור הוא 20 שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השטר נושא את דמותו של שאול טרשניחובסקי, והוא מעוטר בתמונת רקע של עצי הדר - בהשארת הפסקה "ריח פרדסי אביב" מתוך השיר "הוי ארצי מולדתי", השיר שהיווה את ההשראה לעיצוב השטר. בגב השטר מופיעה השורה "כי עוד אאמין גם באדם, גם ברוחו, רוח עז" מתוך שירו של טשרניחובסקי "אני מאמין", הידוע גם בשם "שחקי שחקי".

הראשון להחזיק את השטר החדש היה נשיא המדינה ראובן ריבלין, שקיבל אותו היישר מהמטבעה של בנק ישראל מידי נגידת הבנק ד"ר קרנית פלוג.

שטר ה-200 החדש (בנק ישראל)

השטר הבא: 200 שקלים עם דיוקן של אלתרמן

השטר הבא שיצא לאור, בהמשך השנה, הוא על סך 200 שקלים ואותו יעטר דיוקנו של נתן אלתרמן על רקע עלי שלכת, בהשארת המשפט "כי סערת עליי" מתוך שהיר "פגישה לאין קץ". בגב השטר מופיעה השורה "אנחנו אוהבים אותך, מולדת, בשמחה, בשיר ובעמל" מתוך שירו של אלתרמן "שיר בוקר". צבעו יהיה כחול, צבע שלא קיים בשטרות בישראל.

בהמשך יצטרפו לסדרה שטר 20 השקלים שעליו תתנוסס דמותה של רחל המשוררת ושטר 100 השקלים שישא את דמותה של לאה גולדברג. סדרת השטרות הנוכחית, שנושאת את דיוקנותיהם של משה שרת, ש"י עגנון, יצחק בן צבי וזלמן שז"ר יצאה לאור עם השקת השקל החדש, ב-1985, ועוצבה מחדש ב-1999.

רה"מ: צריכים גירעון שיכולים לשלוט בו ושלא ימוטט אותנו

לקראת ההשקה נפגשו ראש הממשלה בנימין נתניהו ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג. "כדי שהשטר הזה ישמור על ערכו, אנחנו צריכים לשמור גם על הביטחון וגם על הכלכלה, על שני הנדבכים", אמר נתניהו. "אני מאוד מעריך את הרצינות והמקצועיות שלך ושל אנשי בנק ישראל במטרה לשמור על יציבות כלכלת ישראל. זו אחת משתי המשימות שלנו. אחת - אנחנו נצטרך להעלות את תקציב הביטחון, ומנגד אנחנו חייבם לשמור על הכלכלה והדברים הללו נפגשים בגירעון שאנחנו יכולים לשלוט בו, ושהוא לא ימוטט אותנו. וזאת תהיה המדיניות שלנו וכך אנחנו ננהג, יחד".

"אחת ממשימותיו המרכזיות של הבנק המרכזי היא להנפיק מטבע", אמרה נגידת בנק ישראל קרנית פלוג באירוע ההשקה. "העובדה שמדי יום מוחלפים מיליוני שטרות בין תושבי ישראל ללא חשש לאמינותם אינה מובנת מאליה. כבנק מרכזי, מוטלת עלינו האחריות להמשיך ולשמר את הביטחון שיש לתושבי ישראל בכך שהשטרות שבידיהם אמינים.

"במסגרת זו יש צורך לתכנן, לעצב ולהנפיק שטרי כסף שימושיים, עמידים ובטוחים שקשה לזייפם. ההתפתחויות בתחום השטרות, העלייה ברמת הזיופים בעולם והאמצעים הטכנולוגיים שעומדים כיום בידי הזייפנים מחייבים את הבנק להתאים את הסטנדרטים של השטרות לאתגרים של השנים הבאות. זו הסיבה שאחת לתקופה של כ-15 שנים, מוחלפת ע"י בנק ישראל סדרת השטרות, בסדרה חדשה ומתקדמת יותר, המציגה סטנדרטים גבוהים של ביטחון, חדשנות ונגישות".

לדברי פלוג, אחד מהדגשים שהושמו בפיתוח הסדרה החדשה הוא התאמתה לשימוש על ידי אוכלוסיית העיוורים ולקויי ראייה: "אני גאה לומר שסדרת השטרות החדשה אכן תוכננה ובוצעה תוך שימת לב מיוחדת גם לאוכלוסייה זאת".

שר האוצר יאיר לפיד בירך את נגידת בנק ישראל ואמר: "פעילות תקינה של אמצעי התשלום בכלל והכסף המזומן בפרט היא תנאי הכרחי לכלכלה מודרנית משגשגת. השטר החדש שאתם משיקים היום משקף את קידמת הטכנולוגיה בעולם בתחום סימני הביטחון ומניעת הזיופים, וכמובן הוא גם הראשון בסדרה של משוררים עבריים. לאזרחי ישראל אני אומר - תתחדשו בשטר בטוח, איכותי, יפה ובעל משמעות".