גפני: נתניהו מתנגד ל"מע"מ אפס"

הפעילות בה משקיע שר האוצר יאיר לפיד את מירב זמנו בשבועות האחרונים היא קידום חוק מע"מ 0%, מהלך שלדעתו יוריד משמעותית את מחירי הדירות בישראל. ח"כ משה גפני, אחד הח"כים הוותיקים בכנסת ויו"ר ועדת הכספים לשעבר, טוען כי ראש הממשלה אמר לו במפורש כי הוא מתנגד לחוק

מתנגד לשר האוצר? רה"מ נתניהו (לע"מ)

האם ראש הממשלה בנימין נתניהו שם מקלות בגלגלים של לפיד? בדיון שנערך היום בוועדת הכספים של הכנסת, טען ח"כ משה גפני מיהדות התורה כי במהלך פגישתו עם ראש הממשלה, נתניהו הבהיר לו כי הוא אינו תומך עניין בחוק מע"מ 0%, תכנית הדגל של לפיד להורדת מחירי הדיור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך הישיבה אמר ח"כ גפני "יצאנו אתמול מפגישה עם ראש הממשלה אחרי שעה וחצי בתחושה מאד ברורה שנתניהו נגד החוק הזה". הדברים נאמרו בתגובה לטענה של יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומיאנסקי מהבית היהודי, כי נתניהו ביקש ממנו לקדם את חוק מע"מ 0%.

ביש עתיד לא מתרגשים מהתדרוכים של גפני ומהניסיונות של החרדים לטרפד את החוק. "ממשלת ישראל, כולל ראש הממשלה, הצביעה בעד החוק והוא עבר קריאה ראשונה בכנסת", נמסר מהמפלגה. "הדיונים על החוק בוועדת הכספים (כולל מהיום) מתקדמים בצורה טובה והחוק יגיע לאישור סופי בתחילת המושב הקרוב. אנחנו נמשיך לפעול להורדת מחירי הדיור במסגרת התכנית הרחבה של קבינט הדיור וזאת על מנת שזוג צעיר במדינת ישראל יוכל לרכוש לעצמו דירה במחיר שפוי".

רק בסוף השבוע שעבר הגיע יאיר לפיד לדיון פגרה מיוחד שיזמה הכנסת בנושא ואמר כי "הדיונים על חוק מע"מ אפס הפכו לקרקס, די להתעסק בגימיקים". לפיד ניסה להגן על החוק שאמור לפטור צעירים מתשלום מע"מ על דירה ראשונה מקבלן, והפציר בח"כים שנכחו בדיון לחדול מלדבר בגנות היוזמה בכל אמצעי אפשרי.

"הגיע הזמן שנגלה אחריות", אמר לפיד. "בואו נפסיק עם התרגילים הפוליטיים. אנחנו מפספסים, מתעסקים במסביב ולא במהות".

לפיד: "חוק מע"מ אפשר אינו המטרה אלא האמצעי"

"הוויכוח לגיטימי וכשאתה אומר שזה לא פוליטיקה, אתה מעכב את תכנית מחיר המטרה של שר הבינוי. אתה עושה פוליטיקה על גבם של החלשים", תקף ח"כ יעקב אשר. "שני דברים לא יהיו, לא יהיה תקציב 2015 ולא יהיה חוק מע"מ אפס. אנחנו בעד לתגמל את המשרתים, אבל לוחם במטכ"ל מירוחם לא יקבל את ההטבה שלך לעומת ג׳ובניק מבבלי, זו אפליה בין המשרתים. תן למשרתים תגמול ישיר", הטיח בו ח"כ יצחק כהן.

ח"כ משה גפני, ארכיון (חדשות 2)
"חוק מע"מ אפס אינו המטרה, הוא רק האמצעי", הסביר שר האוצר לח"כים. "הוא האמצעי דרכו אנחנו רוצים לתת לזוגות צעירים ממעמד הביניים, אלו הנושאים בנטל, ולחמו בעזה במבצע האחרון, את האפשרות וההזדמנות לרכוש דירה בישראל". לדבריו, החוק הוא חלק מתכנית כוללת של קבינט הדיור, בה תשולב גם תכנית "מחיר מטרה" של השר אריאל.

לפיד המשיך: "בשנים האחרונות עלו מחירי הדירות ב-80%. זה קרה כי המדינה לא דאגה להיצע מספיק מצד אחד, ולא הפסיקה להעלות את מחירי הקרקע מצד שני. זה קרה כי המדינה העדיפה להרוויח על חשבון הזוגות הצעירים במקום להכניס יד לכיס ולעזור להם. אנחנו מאמינים שזה לא הוגן כלפי הצעירים שמחזיקים את המדינה הזו על גבם. נבחרנו כדי לשנות את סדר העדיפויות הלאומי, וזה בדיוק מה שאנחנו עושים עכשיו".