שר האוצר: "לא אדפוק שוב את מעמד הביניים"

יאיר לפיד ממשיך להבטיח כי השלכותיו של מבצע "צוק איתן" לא יביאו להעלאת מסים, לפחות לא כל עוד הוא שר האוצר. "אם מישהו חושב שאני אעביר תקציב שדופק שוב את מעמד הביניים בשירותו של שיתוק מדיני וביטחוני, הוא אינו מבין כנראה בשביל מה נכנסתי לחיים הפוליטיים", אמר בוועידת הטרור לשנת 2014

שר האוצר יאיר לפיד מבהיר פעם נוספת: המסים לא יועלו בעקבות מבצע "צוק איתן" כל עוד הוא יושב בממשלה. "אם מישהו חושב שאני אעביר תקציב שדופק שוב את מעמד הביניים בשירותו של שיתוק מדיני וביטחוני - הוא אינו מבין כנראה בשביל מה נכנסתי לחיים הפוליטיים", אמר היום (שני) לפיד במסגרת הכנס השנתי ה-14 של המכון למדיניות נגד טרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש לנו היום את האפשרות להביא לכנסת ולממשלה תקציב ללא העלאת מסים, שייתן הזדמנויות צמיחה, יגדיל את ההכנסה הפנויה של מעמד הביניים, ירחיב את הסיוע לשכבות החלשות, יקדם מהלכי עומק לסיוע לעסקים קטנים, יוריד את מחירי הדיור ויזניק את התעשייה", המשיך לפיד. "זוהי התחלה טובה, אבל שיתוק מדיני יכריח אותנו להמשיך לבחור בין הביטחוני לכלכלי, ובסופו של דבר נקבל גם פחות ביטחון וגם פחות כלכלה".

שר האוצר אף ציין כי ישנן עוד סוגיות מהותיות על הפרק מעבר לאיום הביטחוני. "הדבר המדאיג באמת היא השחיקה המתמדת", אמר לפיד בנאומו. "השחיקה ביחסינו עם האמריקאים, השחיקה בשיח הפנימי שלנו, השחיקה ביחסי המסחר שלנו. תסתכלו סביבכם - על מצרים, על העולם הערבי, על מזרח אירופה. הטרור קיים בכל מקום, אבל מה שמפרק מדינות הם מצבים בהם הכלכלה נפגעת והחברה מאבדת את הלכידות הפנימית שלה. רבים ובכירים במערכת הפוליטית בשנים האחרונות מאמינים שהחרדה מחיזבאללה, מחמאס ומאירן היא הדבק היחיד של החברה הישראלית. אלא שהגיע הזמן לשנות את קו המחשבה והפעולה שלנו".

"שחיקה ביחסים עם ארה"ב". נתניהו וקרי (לע"מ)

"לא יגיע הרגע שבו הכל ייפתר מעצמו"

"מבצע 'צוק איתן' היה ארוך יותר ממלחמת לבנון השנייה, אלים יותר מ'עופרת יצוקה' ועם מספר נפגעים גבוה בהרבה מ'עמוד ענן', אבל הוא לא שונה מהם מהותית", הדגים לפיד. "בהיעדר מהלך מדיני משלים, בהיעדר חזון אמיתי בשאלה לאן הולכת מדינת ישראל, זה עוד סיבוב. היו כאלו לפניו, יהיו כאלו אחריו".

"עם זה אי אפשר להשלים", הוא טען. "זה לא הוגן כלפי תושבי הדרום. זה לא מעניק לנו את הביטחון המגיע לנו. החוסן החברתי והכלכלי של המדינה נפגעו ועודם נפגעים. התפיסה האומרת שאין שיקום לעזה בלי פירוז הונחה הצידה בטענה שזה בלתי אפשרי. אבל זה כן אפשרי. העולם משתנה במהירות. קואליציות חדשות של אינטרסים נוצרות סביבנו, ועלינו לנצל אותן".

"תפקידה של ההנהגה אינו לדחות את הקץ", הדגיש לפיד. "לא יגיע הרגע שבו הבעיות יסתדרו. לא יגיע הרגע שבו הכל ייפתר מעצמו. הדבר שאליו אנחנו צריכים להגיע הוא לפתרון אזורי, שבמסגרתו תוקם מדינה פלסטינית מפורזת - כולל עזה המפורקת מנשקה - לצד מדינת ישראל. ההסדר יכלול סידורי ביטחון קפדניים, נורמליזציה ושיתוף פעולה ביטחוני עם מדינות ערב המתונות, ביניהן סעודיה ומדינות המפרץ".