לפיד לח"כים: "גלו אחריות, השיח על חוק מע"מ אפס הפך לקרקס"

שר האוצר, יאיר לפיד, הגיע היום לדיון פגרה מיוחד שימה האופוזיציה בו עלתה סוגיית חוק מע"מ אפס השנויה במחלוקת. לפיד תקף את הח"כים שהשמיעו ביקורות חריפות על היוזמה ואמר: "השיח על החוק הפך בשבועות האחרונים לקרקס. חוק מע"מ אפס הוא רק האמצעי דרכו אנו רוצים לתת לצעירים את האפשרות לרכוש דירה"

"הדיונים על חוק מע"מ אפס הפכו לקרקס, די להתעסק בגימיקים": שר האוצר, יאיר לפיד, הגיע היום (חמישי) לדיון פגרה שיזמה האופוזיציה בכנסת, בו עלתה גם סוגיית מע"מ אפס שיזם לפיד - ושמחוללת סערה במערכת הפוליטית והכלכלית כבר שבועות ארוכים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפיד ניסה להגן על החוק שאמור לפטור צעירים מתשלום מע"מ על דירה ראשונה מקבלן, והפציר בח"כים שנכחו בדיון לחדול מלדבר בגנות היוזמה בכל אמצעי אפשרי: "הגיע הזמן שנגלה אחריות. בואו נפסיק עם התרגילים הפוליטיים", אמר לפיד. "אנחנו מפספסים, מתעסקים במסביב ולא במהות. בשבועות האחרונים השיח הפך לקרקס. במקום להתעסק בדיור ובשירות צבאי עוסקים בפוליטיקה ובגימיקים".

"הוויכוח לגיטימי וכשאתה אומר שזה לא פוליטיקה, אתה מעכב את תכנית מחיר המטרה של שר הבינוי. אתה עושה פוליטיקה על גבם של החלשים", תקף ח"כ יעקב אשר. "שני דברים לא יהיו, לא יהיה תקציב 2015 ולא יהיה חוק מע"מ אפס. אנחנו בעד לתגמל את המשרתים, אבל לוחם במטכ"ל מירוחם לא יקבל את ההטבה שלך לעומת ג׳ובניק מבבלי, זו אפליה בין המשרתים. תן למשרתים תגמול ישיר", הטיח בו ח"כ יצחק כהן.

"חוק מע"מ אפס אינו המטרה, הוא רק האמצעי", הסביר השר לח"כים. "הוא האמצעי דרכו אנחנו רוצים לתת לזוגות צעירים ממעמד הביניים, אלו הנושאים בנטל, ולחמו בעזה במבצע האחרון, את האפשרות וההזדמנות לרכוש דירה בישראל". לדבריו, החוק הוא חלק מתכנית כוללת של קבינט הדיור, בה תשולב גם תכנית "מחיר מטרה" של השר אריאל.

לפיד המשיך: "בשנים האחרונות עלו מחירי הדירות ב-80%. זה קרה כי המדינה לא דאגה להיצע מספיק מצד אחד, ולא הפסיקה להעלות את מחירי הקרקע מצד שני. זה קרה כי המדינה העדיפה להרוויח על חשבון הזוגות הצעירים במקום להכניס יד לכיס ולעזור להם. אנחנו מאמינים שזה לא הוגן כלפי הצעירים שמחזיקים את המדינה הזו על גבם. נבחרנו כדי לשנות את סדר העדיפויות הלאומי, וזה בדיוק מה שאנחנו עושים עכשיו".

לפיד שב והבטיח: "לא נעלה מיסים, מעמד הביניים הוא לא פרה חולבת"

בדיון שב וחזר שר האוצר על הבטחתו שלא להעלות מיסים לצורך מימון הוצאות המבצע בעזה: "אני נחוש לא העלות מיסים. עברו הימים שבכל פעם שיש בעיה מטילים אותה על האזרחים. מעמד הביניים מרגיש כמו פרה חולבת. אין מאיפה לחלוב, אנחנו בונים תקציב שעובד עבור האזרחים, תקציב שיעודד צמיחה".

לדברי לפיד, "תקציב 2015 יעסוק בהורדת יוקר המחייה. זה מתחיל בעבודה להורדת מחירי הדיור, דרך בניית 600 מעונות יום ותהיה תוספת גדולה לתקציב החינוך. גם מיליארד השקלים שהוקצבו לניצולי השואה לא ייפגעו". שר האוצר הבהיר כי הוא נמצא בתפקידו על מנת להביא לשינוי בסדרי העדיפויות וכדי להעמיד במרכז הכלכלה את האדם העובד: "לשינוי יש מחיר ותמיד יהיו אנשים שחוששים משינוי, אבל זה לא אומר שלא נמשיך לבצע אותו".

"חוק מע"מ אפס - ההזדמנות לרכישת דירה" (חדשות 2)

אמש איים לפיד בריאיון למהדורה המרכזית כי לא יישאר בממשלה אם יועלו המסים: "אני לא אשב בממשלה ששוב הולכת ושולחת ידה לכיסם של אזרחי ישראל כשאין בזה צורך אמיתי", הצהיר. "אין בזה שום היגיון. אני עשיתי את התקציב הקודם שהיה קשה מאוד. הוא לא נעשה מפני שנהניתי מזה. הוא נעשה כדי שאם יגיע רגע כמו 'צוק איתן', תהיה לנו כלכלה חזקה שתעזור לנו לעבור אותו".

לפיכך, טען לפיד: "אני שר אוצר, אני מכיר את המספרים, אין שום סיבה או צורך ללכת עוד פעם ולקחת כסף מכיסם של אזרחי ישראל". בדבריו, התייחס לפיד גם לדעותיה של נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, המנוגדות לעמדותיו: "טוב שהנגידה מתריעה, אבל אני אומר שאם יש דבר שיפגע בחוסן הכלכלי של ישראל זה אם אנחנו נעלה מסים".