הפסדי ענק בעקבות תכנית מע"מ 0%

מחפשי הדירות הפסידו עשרות אלפי שקלים מה"ישיבה על הגדר" בהמתנה לתכנית מע"מ אפס - אבל מסתבר שהם לא היחידים: ממשרדי פרסום ועד קבלני שיפוצים - כולם הפסידו הרבה מאוד כסף בחודשים האחרונים. בדיקה מיוחדת שערכנו מגלה שמדובר במיליארד וחצי שקלים

כמעט חצי שנה עברה מאז הכריז שר האוצר על תכנית מע"מ 0%, והמליץ לרוכשי הדירות להמתין עד ליישום התכנית. הציבור עדיין ממתין, אבל הנזק הכספי שנגרם לחברות פרסום, משווקים עורכי דין ועוד ספקי שירותים לענף הבנייה הולך וגדל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כעת מתברר כי בתקופת ההמתנה הזאת נגרם למשק אובדן הכנסות מצטבר של מיליארד וחצי שקלים. הירידה בביקושים לדירות משקפת את הקיפאון בשוק, כשבשלושת החודשים שקדמו למבצע "צוק איתן" חלה ירידה של 23% ברכישת דירות חדשות מהקבלן, לעומת אותה התקופה בשנה שעברה. ההערכה היא שמדובר באובדן הכנסות של 500 מיליון שקלים לקבלנים.

אבל הירידה ברכישת דירות אינה אובדן הכנסות רק לקבלנים. נזקים כספיים כבדים נגרמים לעורכי דין שחותמים על חוזים מול הרוכשים, שמאים העובדים בעבור הבנקים למשכנתאות, מעצבי פנים, ומשווקים.

גם בענף המלט סופרים ירידה בפדיון של 120 מיליון שקלים. ענף האלומיניום סופג עד כה ירידה בהכנסות של 100 מיליון שקלים, ענף הקרמיקה ספג פגיעה של 70 מיליון שקל, וענף הצבע - 24 מיליון שקלים.

לקיפאון הקיים ממילא בענף הבנייה נוסף המבצע בעזה, שרק העמיק אותו. נראה שלבעלי המקצוע, שרק ממתינים שהשוק יפשיר, יש עוד תקופה של אי וודאות לפניהם.