שפל היסטורי: הריבית הורדה ל-0.25%

בניגוד לתחזיות, בנק ישראל הוריד את הריבית ב-0.25% לשפל היסטורי - 0.25%. הסיבות להחלטה: נתוני האינפלציה, התחזקות הדולר מול השקל, והאטה בפעילות הכלכלית במשק שהחלה עוד לפני מבצע "צוק איתן"

הנגידה קרנית פלוג (רויטרס)

בנק ישראל החליט היום (ב') להוריד את הריבית לחודש ספטמבר לשפל היסטורי - 0.25%. זאת למרות רוב תחזיות האנליסטים שצפו כי הוועדה המוניטארית תותיר את הריבית על כנה. מדובר בחודש השני ברציפות בו יורדת הריבית בשיעור של 0.25%.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנימוקים להחלטה, בבנק ישראל ציינו את ההאטה בפעילות הריאלית במשק. "הנתונים שנוספו החודש על הפעילות הריאלית מצביעים על התמתנות בגידול הפעילות עוד לפני מבצע 'צוק איתן'", הסבירו בבנק ישראל.

עוד הסבירו בבנק כי "מדדים ראשונים לגבי חודש יולי מצביעים על התמתנות נוספת בעקבות המבצע. חלקה, בעיקר זה הנוגע לתיירות, עשוי להימשך זמן רב יחסית, ואילו ההתמתנות הקשורה בצריכה הפרטית צפויה להיות בעלת אופי זמני. ייתכן שהצריכה תפצה על התמתנות זו בהמשך". בבנק ציינו כי השיפור במגמת התעסוקה נבלם, וכי מחירי הדיור המשיכו לעלות - גורם נוסף להחלטה.

סיבה נוספת להורדה הדרמטית היא נתוני האינפלציה. מדד המחירים לצרכן עלה ביולי ב-0.1%, קצת פחות מהתחזיות שצפו בממוצע עלייה של 0.2%. בנוסף, הדולר התחזק לשיא של יותר מחצי שנה מול השקל. היום המטבע האמריקני התחזק ב-0.7% ושערו היציג נקבע על כ-3.543 שקלים.