בגלל ההאטה במשק: הריבית בשפל של 5 שנים

בנק ישראל חתך הריבית במשק לחודש אוגוסט ב-0.25% לרמה של 0.5%. בבנק המרכזי נימקו את הסיבות להחלטה בהאטה בצמיחה, שהחלה עוד לפני הפגיעה הצפויה מ"צוק איתן", התחזקות השקל וירידה באינפלציה

אילוסטרציה (רויטרס)

בנק ישראל מוריד את הריבית במשק נוכח ההאטה הכלכלית והמשך ייסוף השקל. הבנק המרכזי הודיע היום (ב') על הפחתת הריבית לחודש אוגוסט ב-0.25% לרמה של 0.5%. מדובר ברמת שפל שלא נראתה מאז אוגוסט 2009.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנוסף, הפחית בנק ישראל את ריבית הדיסקאונט לבנקים ברבע אחוז ל-0.25%. בבנק מסבירים את ההחלטה להוריד את הריבית, בנתונים כלכליים המעידים על האטה במשק, לצד האינפלציה שנמצאת מתחת לטווח הממשלתי. כמו כן, הירידה בציפיות האינפלציה והתחזקות השקל סללו את הדרך להורדת הריבית.

"האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים ירדה כצפוי לרמה של 0.5%, מתחת לגבול התחתון של היעד, ובניכוי סעיף הדיור ירד המדד בתקופה זו ב-0.2%. מאז פרסום מדד אפריל חלה ירידה בציפיות לאינפלציה לכל הטווחים, והציפיות לטווח הקצר התקרבו אל הגבול התחתון של היעד", נכתב בהודעה מטעם בנק ישראל.

נגידת בנק ישראל (בנק ישראל)

בבנק המרכזי התייחסו להאטה בצמיחה ואמרו כי לא ניתן להעריך עדיין את מידת הפגיעה של מבצע "צוק איתן" במשק. "אינדיקטורים שנוספו החודש אודות הפעילות הריאלית מצביעים על המשך צמיחה מתונה, בדומה לרבעונים האחרונים. עם זאת, הם מתייחסים לתקופה שלפני ההחרפה במצב הביטחוני, שאת השפעתה הממתנת לא ניתן עדיין לאמוד".

בבנק ציינו עוד כי "נמשכת חולשת יצוא הסחורות על רקע הקיפאון בסחר העולמי והייסוף המצטבר, תוך התמתנות ביצוא הטכנולוגיה העילית. גם בצריכה הפרטית מסתמנת חולשה בחודשים האחרונים. נתוני סקר כוח אדם מצביעים על יציבות, ובמספר משרות השכיר נבלם הגידול".

"הצד האפל" של הורדת הריבית הוא החשש מהמשך התנפחות מחירי הדיור. בנק ישראל לא מתייחס בהודעת הריבית באופן ספציפי לחשש זה, ומסתפק באמירה לפיה ההגבלות האחרונות שהוטלו בשוק המשכנתאות עובדות ומפחיתות את הסיכון: "מחירי הדירות המשיכו לעלות באפריל-מאי, ונמשך הקצב הגבוה של נטילת משכנתאות חדשות, תוך המשך ירידה במדדי הסיכון של משכנתאות אלו, בעקבות צעדי המפקח על הבנקים".

מאז החלטת הריבית האחרונה בחודש שעבר נחלש הדולר ב-0.7% מול השקל. אתמול קרא נשיא התאחדות התעשיינים לחתוך את הריבית ל-0% ולרכוש דולרים באגרסיביות על מנת לפחת את השקל ולתמוך בייצוא.