אושרו קידוחי ניסיון לאיתור נפט בגולן

לאחר בדיקות שהעלו כי יש סיכויים טובים למציאת נפט בדרום רמת הגולן, קיבלה חברת "אפק" את האישורים לבצע קידוחי ניסיון. גם אם יימצא נפט, הפקתו תתחיל בעוד שנתיים לכל המוקדם. תושבים בגולן התנגדו מחשש לפגיעה במים ולחיכוך עם סוריה

כאן יימצא נפט? רמת הגולן (חדשות 2)

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז צפון במשרד הפנים, אישרה לחברת "אפק" לבצע קידוחי ניסיון לחיפוש נפט בדרום רמת הגולן. בשבועות הקרובים תתחיל החברה לבצע 10 קידוחי ניסיון במרכז ובדרום הרמה, בכל פעם במקום אחר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הבדיקות האלקטרומגנטיות שכבר בוצעו, קיים סיכוי טוב כי באדמת הגולן אכן נמצא נפט, אך רק בקידוחי הניסיון יתברר האם יוכלו להפיק אותו באופן רווחי ולא מזיק לסביבה.

בחודשים האחרונים יצאו תושבים בגולן למאבק ציבורי נרחב נגד הכוונה לחפש נפט באזור. הם הגישו 100 התנגדויות לוועדה לתכנון ובנייה, וטענו כי הקידוח יסכן את מקורות המים, יפגע בסביבה ויהווה נקודת חיכוך נוספת בין ישראל לסוריה ושאר העולם הערבי.

"תקווה כי הקידוחים ישאו פרי ויובילו את ישראל לעצמאות אנרגטית"

בחברת אפק הסבירו כי בשלב הנוכחי יתבצע חיפוש באמצעים המותרים בכל העולם, ורק לאחר קידוחי הניסיון שיימשכו כמה חודשים תוגש בקשה מסודרת להפקת נפט, על סמך אישורים שיינתנו מחדש. אפילו אם יימצא נפט באזור, ההפקה שלו תיקח שנתיים. "חברת אפק מברכת על ההחלטה, אנו תקווה כי הקידוחים ישאו פרי ויובילו את ישראל לעצמאות וביטחון אנרגטי", נמסר מהחברה.

בוועדה הדגישו כי נמצא שהתכנית עומדת בכל הוראות הדין, ובכלל זה אישור מסמך סביבתי ותמיכת רשות המים, וכי הקידוחים יבוצעו תוך שמירה על אמצעי בטיחות, שמירה על מאגרי המים באזור והתושבים בגולן.