כמה חייבים תושבי עזה לחברת החשמל?

חברת החשמל ממשיכה על פי הוראת הדרג המדיני לספק חשמל לשטח רצועת עזה גם בימי מבצע "צוק איתן". אלא שעל אף דבריהם של תושבי הרצועה שנשמעו לאחרונה בכלי התקשורת, לפיהם החשמל אינו מוזרם בכמות הדרושה, החוב לחברת החשמל עומד על מיליונים

תושבי עזה חייבים מיליונים (אילוסטרציה) (חדשות 2)

משגרים באפילה: על רקע תלונותיהם של תושבי עזה בתקשורת הפלסטינית, לפיהן הם זוכים לאספקת חשמל רק כ-12 שעות ביממה, כעת מתברר כי החוב של התושבים ברצועה עומד, נכון להיום, על 220 מיליון שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הבדיקה שנערכה על ידי "גלובס", החוב של תושבי הרצועה מהווה חלק מצומצם מהחוב הכולל של צרכני החשמל הפלסטינים, העומד על 1.5 מיליארד שקלים. בחברת החשמל עתרו לבג"ץ בעקבות החוב התופח בדרישה לחייב את משרד האוצר לאפשר לה להפסיק את הזרמת החשמל לפלסטינים, או לחילופין לשלם את חובותיהם מתוך תקבולי המסים שישראל גובה עבור הרשות הפלסטינית.

חברת החשמל, הממשיכה גם בימים אלה לספק חשמל לעזה בהתאם להנחיית הממשלה, עושה זאת באמצעות עשרה קווי מתח גבוה בעלי כושר הולכה של 120 מגה-וואט לשעה. יחד עם זאת, בחברת החשמל אומרים כי מדובר בכמות שאינה יכולה לספק את מלוא צריכת החשמל של 1.8 מיליון תושבי הרצועה.

מספקים חשמל גם במהלך המבצע (עזה, ארכיון) (רויטרס)

לצד חברת החשמל, פועלת במרכז הרצועה תחנת כוח בהספק 140 מגה-וואט שבבעלות חברתGPGC ‎‏, חברת-בת של חברת החשמל הפלסטינית PEC, שבשליטת הרשות. בפועל, התחנה מתנהלת בתיאום מלא עם שלטונות החמאס בעזה. התחנה, המסוגלת לפעול בגז טבעי, פועלת בסולר משום שרצועת עזה לא מחוברת למערכת הולכת הגז. בשנת 2006, לאחר חטיפת גלעד שליט, הפציץ צה"ל את התחנה ופגע בשנאים שלה.