הפועלים: מרוויחים יותר - ושולחים עובדים הביתה

הבנק, שנפרד מרצון מ-600 עובדים, הציג עלייה ברווחים וירידה בהוצאות הבנק. המנכ"ל שהביע שביעות רצון מהנתונים קיבל בשנה שעברה שכר של כ-8.5 מיליון שקלים, והבנק החליט לחלק דיבידנדים בעשרות מיליוני שקלים

ציון קינן, מנכ"ל בנק הפועלים (חדשות 2)

שולחים הביתה עובדים - ומדווחים על רווחי שיא: בנק הפועלים דיווח היום (שלישי) על תוצאות טובות במיוחד לשנת 2014, בצל הדיווחים על כוונת הבנק לשלוח הביתה כ-600 עובדים. הרווח הנקי של הבנק הסתכם ב-2.74 מיליארד שקלים, נתון שמהווה עלייה של 7.5%.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שיעור תשואת הרווח הנקי להון עצמי הגיע בשנת 2014 ל-9.0% בהשוואה ל-9.2% בשנת 2013. הרווח המימוני של הבנק מפעילות שוטפת הסתכם בשנת 2014 ב-7.66 מיליארד שקלים, לעומת כ-7.4 מיליארד שקלים בשנת 2013 - גידול של 3.6%. נתון מעודד נוסף מבחינת הבנק הוא הצטמקות ההוצאות על הפסדי האשראי בכ-450 מיליון שקלים.

דירקטוריון הבנק החליט, בשל נתוני הבנק, על תשלום דיבידנד של כ-15% מרווחי הרבעון הרביעי של שנת 2014, בסך של 70 מיליון שקלים. הבנק חילק דיבידנד בסך 412 מיליון שקל מרווחי שנת 2014.

בדרך להתייעלות בבנק

עלות שכר של כ-8.5 מיליון שקל למנכ"ל

במסגרת הצגת הנתונים נחשף גם שכרו של מנכ"ל בנק ציון קינן, שעמדה בשנה שעברה על כ-8.5 מיליון שקלים, מתוכה שכר בסיס של כ-2.08 מיליון שקלים ומענקים של כ-2.9 מיליון שקלים. עלות השכר של היו"ר יאיר סרוסי עמדה ב-2014 על כ-7.88 מיליון שקלים. "בשנת 2014 הרחיב הארגון את פעילותו הבנקאית תוך כדי תהליך התייעלות שהפכה לדרך חיים בבנק הפועלים וממצב את הבנק כיעיל ותחרותי", אמר קינן.

אתמול דווח כי בנק הפועלים יוצא בתוכנית התייעלות חדשה, שתכלול לפי הערכות קיצוץ של לפחות 600 משרות. הקיצוץ יתבצע הן במטה והן בסניפי הבנק. הירידה בכמות העובדים תכלול קיצוץ בעובדים הזמניים ובעובדי מיקור חוץ, וכן תוכנית לפרישה מוקדמת של עובדים. בנק הפועלים ביצע לאורך השנים מספר מהלכי התייעלות משמעותיים, אותם הוביל המנכ"ל קינן. המהלכים הקודמים הביאו לקיצוץ של יותר מ-1,000 משרות בבנק.

"לא מדובר בהתייעלות, מדובר בחזירות", אמר משה כחלון, יו"ר מפלגת כולנו, שנושא את דגל המלחמה בבנקים. "חשוב מאד שבנק ירוויח, אבל לא על גב הציבור והעובדים. ממשלת לפיד-נתניהו נמנעה בכוונה מטיפול במונופול הבנקאי. הממשלה חששה מהבנקים, חששה מתחרות והמשיכה לפגוע באזרח שעל גבו התעשרו הבנקים באופן חזירי".

ח"כ אילן גילאון, יו"ר סיעת מרצ, שיגר איגרת ברכה צינית למנכ"ל בנק הפועלים. "אנחנו מברכים את בנק הפועלים על הרווח התפעולי בסך 2.74 מיליארד שקל בשנת 2014", ציין. "טוב שהבנק הולך לפיטוריי מאות עובדים כך שיוכל להכפיל, לשלש ולרבע את רווחיו, ולהכפיל מנת אפיים את שכר הטירחה שלך על חשבון הכספים של כולנו, כי להיות ראשון זה מחייב. בינתיים, בחיים עצמם, אנחנו נמשיך להיות מדינה בה מורה עובדת 30 שנה כדי להרוויח את מה שמנהל בנק יעשה בחודש".