המירוץ לדירה: לא מחכים ללפיד

חוק אפס אחוז מע"מ ייכנס לתוקפו בספטמבר, אך יש שמטילים ספק בהצלחת החוק ולא מאמינים כי הוא יביא את בשורת הירידה במחירי הדיור. זוגות צעירים רבים החליטו לא להקשיב לחבריהם המפצירים בהם להמתין עם הרכישה ושברו את קופות החיסכון

חודשיים לפני שנכנס לתוקפו חוק אפס אחוז מע"מ, יש זכאים שלא מחכים וקונים דירה כבר עכשיו. הם עושים זאת על אף שיכלו לקבל פטור ממע"מ אם רק היו מחכים עד ספטמבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ליאור ונטלי בלול, הורים לשני ילדים המתגוררים בבאר שבע, רכשו דירה חדשה בדימונה למרות שהם זכאים להטבת המע"מ. '"כשאומרים לך 'אל תקנה, אל תקנה, המחירים יירדו' מי שמרוויח מזה הם בעלי הדירות"', מסביר ליאור מדוע הוא ואישתו קיבלו את ההחלטה להשקיע את כספם ברכישת דירה. "אנשים פשוט מפחדים לעשות את הצעד הזה", טוענת נטלי. " אנשים די שוקלים, אבל לדעתי זו טעות".

ליאור ונטלי ארזו את מטלטליהם בדירה בבאר שבע ועברו עם שני ילדיהם לדירה חדשה בפרויקט בדימונה. הם אמנם זכאים להטבת המע"מ, אך בעבורם הטבות המס שיקבלו בגין המעבר דרומה ממלאות תפקיד משמעותי יותר מאלו שמעניק משרד האוצר.

לדברי הזוג הצעיר, הם אינם מזהים מגמה של ירידת מחירים. "בשנה שעברה מכרו את הדירה הזאת במחיר שנע בין 960 ל-980 אלף שקל והיום מדברים על מיליון מאה בלי שהשקיעו פה יותר ממה שהקבלן נתן", מספר ליאור.

איריס וולפסון, המשווקת את פרויקט מגדלי רג'ואן בדימונה, גורסת כי מי שמצפה לירידת מחירים חי באשליה, וכי מדובר במגמה תקופתית. "המחירים ממשיכים לעלות באותם אחוזים קבועים", היא אומרת. "אפשר לראות את ההיסטוריה - זה פשוט ממשיך לעלות".

"מי שירוויח הם בעלי הדירות" (רויטרס)

"ההטבה קוסמת, אך לא תחולל שינוי"

ולא רק בדרום, גם במרכז לא כולם מחכים לתוכנית של משרד האוצר. עידן פלגי רכש דירת שלושה חדרים חדשה בתל אביב, על אף שהוא זכאי להטבת המע"מ. להערכתו, המחירים בשוק הנדל"ן ימשיכו להאמיר."יש ביקוש כל כך גדול וההיצע לדירות, בייחוד פה באזור תל אביב, כל כך קטן שאני לא מאמין שזה מה שיקרה", הוא מטיל ספק בתוכניתו של לפיד.

פלגי רכש דירה בפרויקט בתל אביב שיכול היה לקבל עליה פטור ממע"מ אם רק היה ממתין חודשיים. מבחינתו, לא כדאי להמתין ועד ספטמבר המחירים בתל אביב צפויים לעלות בהפרש גדול יותר מהסכום שיחסוך אם יקנה דירה ללא מע"מ. "כשהטבת המע"מ תיכנס לתוקף תהיה התנפלות כל כך גדולה ודירות שלושה חדרים כמו שקניתי יימכרו באחד וחצי מיליון ולא במיליון מאתיים שמונים", משוכנע עידן. "גם עם הטבת המע"מ על זה, זה לא יירד פחות ממה שאני קניתי".

רק לאחרונה דיווח משרד האוצר על צניחה של 45% בשיעור העסקאות למכירת דירות חדשות בחודש מאי האחרון לעומת השנה שעברה. בזמן שהשוק בקיפאון ורוב הזוגות הצעירים ממתינים לכניסת החוק לתוקף, אחרים פשוט מאמינים שזה לא יצלח. "ההטבה של המע"מ, כמה שהיא קוסמת, היא לא משהו שבאמת יחולל את השינוי", אומר בלול בפסימיות. "זה משהו שקבלנים כנראה יאכלו עוד לפני שזה ייצא".

הדילמה אם לקנות דירה עכשיו או לחכות ללפיד עדיין ניכרת בשטח, גם אם כעת יש תאריך יעד להטבה. וגם אם יש זכאים שמעדיפים לקנות כבר עכשיו, שאר השוק נותר קפוא.