בזכות המחזור: הפטריות מאסיה עושות עלייה

בגליל העליון החל פרויקט מחזור פסולת, שיכול להשפיע ולא רק על איכות הסביבה. מגזם העצים שנחשב עד כה לפסולת, יפיקו מעתה דשן משובח שבזכותו יגדלו בארץ זני פטריות יקרים מהמזרח הרחוק שיובאו עד כה לישראל

פטריות אותן ניתן היה למצוא עד היום רק במזרח אסיה, עולות ארצה בזכות הפסולת שמייצרים התושבים בגליל העליון. הפטריות הללו עשירות בחלבון ומסייעות בחילוף החומרים בגוף, וגם נחשבות לבעלות יכולת לחזק את המערכת החיסונית ולהוריד את רמות הסוכר והשומנים בדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפטריות גדלות על מה שנחשב עד כה לפסולת, גזם עצים שהחקלאים נוהגים פשוט לשרוף, ובכך תורמים לזיהום האוויר. המועצה האזורית הגליל העליון תהיה כעת חלוצה בתחום - כל 29 הקיבוצים המשתייכים למועצה ימחזרו את הפסולת האורגנית שלהם באמצעות מכלי מחזור ענקיים שהופכים את הזבל לדשן גינות.

"כל קומפוסטר יכול לטפל ב-20 טון פסולת אורגנית בחודש וזה המון" ציין משה שליט, מנהל יחידה סביבתית במועצה האזורית גליל עליון. פרופ' דן לבנון ממכון ידע גליל סיפרר כי יש כוונה להפוך את אזור הגליל העליון לירוק יותר.

המעבר למחזור אמור לחסוך בסופו של דבר גם לא מעט כסף, ולא רק את עלויות פינוי הפסולת והטיפול בה. מחיר קילו פטריות "קינג אויסטר" עשוי להגיע ליותר מ-100 שקלים לקילוגרם. הייצור המקומי והחדשני עשוי להפחית את מחיר הפטרייה בחצי.