אפקט 0% מע"מ? ירידה ברכישת דירות חדשות

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת נתונים לפיהם חלה ירידה ברכישת דירות חדשות, בין היתר בגלל הציפייה לתוכנית 0% מע"מ וימי חג הפסח בחודש אפריל. על פי הנתונים, מכירות הדירות החדשות ירדו ב-9% בחודש אפריל בהשוואה למארס ונפלו ב-19% לעומת חודש פברואר

האטה במכירת הדירות החדשות (רויטרס)

על רקע הציפייה בשוק הדיור לקראת מימושה האפשרי של תוכנית 0% מע"מ של שר האוצר לפיד, בשילוב עם חג הפסח, חל שיתוק מסוים בשוק הנדל"ן בחודש אפריל - כך על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה המתפרסמים היום (ד'), החושפים כי הביקוש לדירות חדשות ירד וכך גם מכירות הדירות, כשבמקביל נרשמה עלייה בהיצע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הנתונים, מכירות הדירות החדשות ירדו ב-9% בחודש אפריל בהשוואה למארס ונפלו ב-19% לעומת חודש פברואר. בחודש אפריל נמכרו 1,606 יחידות דיור - שפל שלא נראה מאז ספטמבר 2012. המכירות באזור המרכז נפלו ב-11% באפריל לרמה של 544 יחידות דיור, ובת"א נרשמה צניחה של 37% בחודש אחד בלבד לרמה של 252 דירות בלבד.

הנתונים, המתייחסים לחודש אפריל שבו נחגג חג הפסח, נחשבים לנמוכים באופן מסורתי, משום שיש בהם פחות ימי עבודה, דבר שמביא לירידה בהיקף העסקאות. גורמים בענף הנדל"ן צפו שנתוני מכירת הדירות החדשות יהיו נמוכים בצורה משמעותית בשל ההכרזה על תוכנית מע"מ 0%, אך את היקפם האמיתי ניתן יהיה לדעת רק בחודשים שלאחר החג.

השר לפיד, ארכיון (פלאש 90)

מאז הכריז שר האוצר יאיר לפיד על תוכנית מע"מ בשיעור 0% לזוגות צעירים, נטען כי חלק ניכר מענף הנדל"ן למגורים נכנס לקיפאון. הסיבה היא שההטבה המובטחת לזכאים ברכישת דירה חדשה מקבלן גררה את הרוכשים להמתין לפרסום התוכנית כדי לרכוש דירה בהנחה שהסתמנה כמשמעותית.

למרות שגם היום טרם התברר מי זכאי ומי לא זכאי להטבה, מרבית הרוכשים שזו תהיה דירתם הראשונה נמנעים מלבצע עסקאות. קבלנים ומשווקי דירות מאשרים כי מאז ההכרזה על התוכנית ירדה תנועת הרוכשים במשרדי המכירות בצורה ניכרת.

לא מן הנמנע שנתוני אפריל עדיין לא משקפים את השפעת תוכנית המע"מ ויחד עם זאת יש לקחת בחשבון שייתכן שפלח האוכלוסייה של מי שרואה עצמו זכאי להטבה, ולכן לא רכש דירות חדשות, נמוך בהרבה ממה שחשבו תחילה במשרד האוצר.