עסקת המיליונים של נתן אשל

מקורבם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה תיווך בין מקורות לבין ועדת המים הלאומית של מקסיקו בעסקה לטיהור מי תהום מזוהמים. היקף העסקה עשוי להגיע למאות מיליוני שקלים

עשוי לגרוף מיליונים. אשל (רויטרס)

נתן אשל, מקורבם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה, עשוי לגרוף מיליוני שקלים כעמלת תיווך על עסקת ענק של מקורות לטיהור מי תהום מזוהמים במקסיקו. ב"גלובס" דווח כי אשל תיווך בין מקורות לבין ועדת המים הלאומית של מקסיקו, בראשותו של דויד קורנפלד, בהסכם שהיקפו הכספי הכולל עשוי להגיע למאות מיליוני שקלים. עמלת התיווך המקובלת עבור עסקאות כאלה נעה בין 5% ל-8% מהתמורה. אשל סירב להגיב לידיעה בנימוק שאינו נוהג למסור פרטים על עסקיו הפרטיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אשל עבר לעסקים פרטיים בתחילת 2012 לאחר שנאלץ לעזוב את עבודתו כראש הסגל בלשכת ראש הממשלה על רקע פרשה מביכה. אשל נחשב מקורב במיוחד לאשת ראש הממשלה ועל פי פרסומים הוא ממשיך לסייע לבני הזוג בדרכים שונות, לאחרונה בנושא הבחירות לנשיאות המדינה.

ההסכם בין מקורות למשרד לסביבה ולמשאבים טבעיים של מקסיקו נחתם במהלך ביקורו של נשיא המדינה שמעון פרס במקסיקו בנובמבר האחרון. על ההסכם חתמו מנכ"ל מקורות שמעון בן-חמו ודויד קורנפלד, יו"ר ועדת המים הלאומית של מקסיקו המכונה "לה קונגואה", LA CONAGUA, לשיקום מי התהום במקסיקו. העסקה שהוגדרה "היסטורית" היא אחת הגדולות ביותר שחתמה מקורות בשנים האחרונות.

לפי מתווה ההסכם, בשלב הראשון של הפרויקט יתבצע סקר והמלצות לטיהור האקוויפרים בעלות של כ-20 מיליון שקל, שמתוכם ההכנסה למקורות מוערכת בכ-4 מיליון דולר. בשלב השני יתבצעו פיילוטים להוכחת תהליכי הטיפול ולבסוף יוקמו מתקני הטיפול עצמם.

קבוצת מקורות אמורה לאבחן את גורמי הזיהום ב-10 מאגרי התהום הנבחרים, לקבוע אם מדובר בזיהומים הפיכים ולהמליץ על אסטרטגיות השיקום. מומחי מקורות יתבקשו גם לקבוע אם לאחר יישום האסטרטגיות ניתן יהיה לצרוך את המים ולחלופין שיהיה צורך בתהליכי טיהור. התוכנית השאפתנית מתבססת על 10 מאגרי מי תהום מזוהמים שנפגעו ממגוון של פגיעות כגון המלחת מי התהום, זיהומים לא אורגניים מעשי ידי אדם, העמסת יתר במי קולחין, זיהום באזורים חקלאיים עקב חלחול של חומרי הדברה, זיהומי נפט או זיהומים באזורים אסטרטגיים לניצול גז.

ממקורות נמסר בתגובה כי "החברה, אשר הוסמכה על ידי הממשלה לבצע פרויקטי מים בעולם, מאפשרת פעילות בתחום, באמצעות החברת הבת, על ידי סוכנים, בדומה לנעשה בתעשיות אחרות בחו"ל, לרבות התעשיות הביטחוניות ובהתאם לחוזים סטנדרטיים המקובלים בסוג זה של פעילות"