סופית: תנובה תימכר לתאגיד מזון סיני

העסקה בין קרן אייפקס ישראל לקונצרן המזון הסיני "ברייט פוד" צפויה להיחתם הלילה. שווי העסקה: 8.6 מיליארד שקלים. הרווח הנקי של אייפקס יעמוד על כ-4 מיליארד שקלים - שמדינת ישראל לא תרוויח ממנו שקל

אחד הסמלים הישראלים הוותיקים עובר לשליטה סינית: העסקה למכירת תנובה על ידי קרן ההשקעות "אייפקס ישראל" לידי קונצרן המזון הסיני "ברייט-פוד" נמצאת על סף חתימה, על פי שווי של 8.6 מיליארד שקל. העסקה תיחתם ככל הנראה הלילה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעסקה הזו עשתה קרן אייפקס, ששולטת בתנובה, רווח של 4 מיליארד שקלים תוך חמש שנים בלבד מאז רכשה את תנובה בכמעט 4 מיליארד שקל. עם זאת, אנחנו הישראלים לא נראה שקל מהעסקה הזו, מכיוון שהרווח הזה פטור ממס בשל תקנת מס ישראלית שנותנת פטור ממס לחברות זרות.

ענקית המזון "ברייט-פוד" נשלטת על ידי ממשלת סין, ולכן, מבחינת הסינים, מדובר בדריסת רגל ראשונה ומשמעותית במשק הישראלי.

פגישה בסין

לפני מספר שבועות טסה לסין זהבית כהן, מנהלת קרן אייפקס ישראל, על מנת לקדם את המשא ומתן למכירת השליטה בענקית החלב לידי "ברייט פוד". במהלך ביקורם, נפגשו הסינים גם עם נציגי הקיבוצים - בעלי מניות נוספים בתנובה, וכן עם מאיר שמיר, שותפה של קרן אייפקס בגרעין השליטה בתנובה.

העסקה שסוכמה תניב רווח מהיר של מיליארדי שקלים לאייפקס, שרכשה את השליטה בקונצרן החלב מידי הקיבוצים והמושבים בתחילת 2008. אייפקס מחזיקה ב-56% ממניות תנובה, כשעמה בגרעין השליטה נמצאת "מבטח שמיר", שבשליטת מאיר שמיר, המחזיקה 21% מהחברה. יתר המניות מוחזקות בידי קיבוצים ומושבים.

"אייפקס" ומבטח שמיר רכשו את השליטה בקונצרן החלב בתחילת 2008, במחיר ששיקף לתנובה שווי חברה של כ-3.8 מיליארד שקל. מאז חילקה תנובה לבעלי המניות דיבידנדים בהיקף אדיר של 2.6 מיליארד שקל.

העסקה הזו מעוררת גם לא מעט ביקורת על דריסת הרגל הגדולה של מדינה זרה במשק הישראלי. "שום מדינה נורמלית אינה מפקידה את ביטחון המזון שלה ואת כל משק החלב שלה בידי סין או כל מעצמה זרה אחרת", אמרה הלילה ח"כ שלי יחימוביץ'. "זו לא השקעה אלא שאיבה, יניקה, ניצול והשתלטות".