הצעה: המתנת שעה על הקו? בית העסק ייקנס

הצעת חוק ממשלתית מבקשת לאפשר הטלת קנסות על עסקים שהפרו את התקנות, ובכך לקצר את התהליך הבירוקרטי שעובר הצרכן. שר הכלכלה נפתלי בנט בירך על אישור ההצעה: "יסייע לשיקום האמון בין הסוחרים לצרכנים". אם תאושר ההצעה בכנסת, צפוי החוק להיכנס לתוקף בתחילת השנה הבאה

אילוסטרציה (רויטרס)

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה הבוקר (ג') הצעת חוק ממשלתית לתיקון חוק הגנת הצרכן שתאפשר, לראשונה, הטלת עיצומים כספיים על בתי עסק שיבצעו עבירות כמו ביטול עסקה, גביית יתר, פרסומות מטעות, זמן המתנה בשירות טלפוני, הבדל בין מחיר המוצג על מוצר ומחיר בקופה ותווי קניה. ההצעה תעבור מהוועדה למליאת הכנסת לאישור בקריאה שנייה ושלישית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

העיצומים הכספיים יעמדו על בין 7,000 ל-25 אלף שקלים לעוסק בודד ובין 22 אלף ל-45 אלף שקלים לחברה בכל עבירה.

שר הכלכלה, נפתלי בנט בירך על אישור ההצעה בוועדה ואמר כי "הגינות בין הסוחרים לצרכנים היא תנאי הכרחי לכלכלה בריאה. החוק יסייע לשיקום האמון ולהורדת המחירים".

החידוש בהצעת החוק הוא קיצור תהליך האכיפה. רוב העבירות על חוק הגנת הצרכן הן עבירות פליליות שמצריכות הגשת כתבי אישום לבית המשפט - תהליך האורך זמן וכרוך בביורוקרטיה מסובכת. ההצעה תקצר את הזמן שיעבור בין ההפרה של החוק לבין הענישה. אם תעבור ההצעה במליאת הכנסת, צפוי החוק להיכנס לתוקפו בתחילת השנה הבאה.

בנוסף, בהצעת החוק ישנה בשורה גם ל"לקוחות השבויים" של בתי העסק שאוסרים על הכנסת דברי אוכל ושתייה, ואילץ אותם לרכוש מזון במחירים מופקעים. התיקון לחוק צפוי לבטל את האיסור הזה. על סעיף זה בתיקון אמר בנט כי "לא צריך לחתום על משכנתא כדי לראות סרט, הופעה או כדורגל. אלה בדיוק המקרים בהם המדינה צריכה להתערב, ולשים סוף לניצול של קהל שבוי".