לפיד נגד יעלון: קמפיין דורסני על גב משפחות שכולות

לפיד תוקף בחריפות את יעלון אחרי שמשרד הביטחון הודיע שלא ישתתף במימון טקס האזכרה לחללי הפיגוע במעלות בעלות של עשרת אלפים ש"ח, כפי שפורסם בחדשות 2. "משרד הביטחון שבר שיא חדש", אמרו באוצר והודיעו על העברת הסכום. גורם ביטחוני בכיר: "תתביישו לכם"

"קמפיין על גב משפחות שכולות". לפיד, ארכי (פלאש 90)

בעוד כעשרה ימים אמור היה להיערך טקס הזיכרון השנתי לחללי הפיגוע במעלות, 40 שנה אחרי רציחתם של 27 בני אדם, רובם תלמידי בית ספר מצפת שיצאו לפעילות של הגדנ"ע. אלא שהיום גם הטקס הזה נגרר למלחמת התקציב בין משרד הביטחון למשרד האוצר. "משרד הביטחון שבר היום שיא חדש כשבחר לנהל קמפיין דורסני על גבן של המשפחות השכולות מן הטבח במעלות", זעמו במשרד האוצר והודיעו כי לפיד הורה על העברה מיידית של 10,000 שקלים למימון האזכרה. גורם בכיר במערכת הביטחון השיב: "יש לנו שתי מילים לומר לאנשי משרד האוצר על הניצול הציני של משפחות שכולות למאבק: תתביישו לכם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המשפחות השכולות קיבלו הבוקר שיחת טלפון מאנשי אגף ההנצחה במשרד הביטחון שבה הודיעו להן שהאגף לא ישתתף השנה במימון הטקס. זאת למרות שמדובר בסכום זניח לכאורה של כעשרת אלפים שקלים שמיועד בעיקר למימון הסעות למשפחות השכולות, מה שלטענת המשפחות יביא לביטול הטקס.

כל פנייה של המשפחות ההמומות, כמו גם של ראש העיר צפת אילן שוחט שגם דודתו נהרגה בפיגוע, לנסות ולהבין מדוע פתאום נעצר המימון נתקלה בתשובה - "ככה הוחלט".

הטקס יבוטל? ארכיון (רויטרס)

הפיגוע הקשה במעלות הוא עדיין פצע פתוח בצפת בעקבות פעולת החילוץ הכושלת. בני המשפחות השכולות אומרים כי מדובר בהחלטה צינית. "ברור שהסכום הזה הוא לא מה שיכסה את הבור בתקציב הביטחון", אומרים בני המשפחות. "לא האמנו שגם אנחנו נהייה כלי בקרב הזה על תקציב הביטחון".

במשרד הביטחון אומרים בתגובה כי אין קשר בין ההחלטה לבין הדיון על תקציב הביטחון. "התלמידים מוגדרים כנפגעי פעולות איבה ומטופלים על ידי הביטוח הלאומי", אומרים במשרד. "מתוך רגישות סייע משרד הביטחון לאורך השנים לקיים את הטקס, והשנה ביקשנו מהביטוח הלאומי שייקח אחריות. צר לנו שראש עיריית צפת, למרות שהיה פתרון למצב, בחר לפנות לתקשורת".