הקרב על תקציב הביטחון מתחמם: לפיד ויעלון ראש בראש

שר הביטחון אמר בדיון בכנסת כי "האוצר פועל מתוך אידיאולוגיה לפגוע בביטחון ובמשרתים בצבא", וספג מיד תגובה מלשכת שר האוצר על "ההשתלחות" בדרג המקצועי באוצר: "כל תוספת לביטחון תבוא על חשבון הציבור"

במהלך דיון בוועדת העבודה והרווחה בנושא גיבוש הסדר שכר לחיילים בשירות קבע, תקף בחריפות שר הביטחון משה (בוגי) יעלון את האוצר ואמר: "משרד האוצר אינו מקיים חוקים ופועל מתוך שיטה עם אידיאולוגיה: לפגוע בביטחון, במשרתי הקבע ובצבא".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"שערי סמר כשקראתי ראיון עם שר האוצר בו הוא מפנה את כל עוולות המשק לשלושה גורמים: הטייקונים, החרדים ומשרתי הקבע", אמר יעלון בוועדה. "אם זו לא דה-לגיטימציה שיטתית למשרתי הקבע, שלצערי גם מצליחה לחלחל, אז מה זה? לא ייתכן שמשרתי הקבע יקבלו פחות משוטר שעובד במשמרות. בקרוב לא יהיו לנו משרתי קבע".

יעלון הוסיף: "אם היום משרתי הקבע לא ירגישו שהחברה מכבדת אותם, הם לא יילכו ישר לשרת בקבע. וזה מה שהולך לקרות. חלק מזה בא לידי ביטוי בזלזול, כולל באי כיבוד הסכמים. אני אומר בצורה מאוד ברורה: משרת קבע לא משרת שמונה שעות ביום. אין דבר כזה, ולא משנה באיזה תפקיד. גם בקריה. הוא זמין 24 שעות ביממה. אני קורא לו בשבת והוא מתייצב. וההשתלחות הזאת כאילו גונבים את הקופה, אם נותנים לביטחון אז לא יהיה. מספיק עם הפופוליזם הזה".

שר הביטחון המשיך ותקף את משרד האוצר, ואמר כי הדיון "הוא חלק משיטה: לפגוע בביטחון ובצבא ובעיקר במשרתים. אני מציע לחברי הכנסת לשים לב לזה, כי אם למשרתים לא תהיה הגנה, והגנה זה אני ועל זה אני אלחם - נקבל בסוף צבא יותר זקן ופחות טוב, ולא לזה ציפינו".

"לא אקיים ויכוח עם פקיד"

בתגובה על הדברים, השיב סגן הממונה על התקציבים באוצר מאיר בינג כי "עמדנו בכל ההסכמים. היחיד שלא מקיים הסכמים זה משרד הביטחון". אלא שדבריו של בינג לא עברו בשלום ובתגובה אמר יעלון: "לא אקיים ויכוח עם פקיד. אם שר האוצר היה מגיע, הייתי מתווכח איתו". ח"כ חיים כץ אמר: "לא בכדי הממונים עליך לא רצו להגיע לדיון".

גם ראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי תקפה את נציגי האוצר ואמרה: "דחקתם את הצבא לתחתית מדרג הסקטור הציבורי ואתם מצפים שהוא יהיה איכותי. הגזמתם. אתם עושים צחוק מכולנו. קצינים ונגדים איכותיים עוזבים מיוזמתם את הצבא".

אחרי הדיון הסוער הזה הוציאה הערב לשכתו של שר האוצר יאיר לפיד הודעה חריפה נגד דברי יעלון. "השתלחותו של שר הביטחון בדרג המקצועי באוצר מהווה דריסה ברגל גסה של משרתי ציבור", אמרו במשרד האוצר. "תזמון הדיון בתוספות שכר תמוהה כאשר בה בעת מבטלים תרגילי עורף, מאיימים בהפסקת אימונים ומבקשים תוספות תקציב של מיליארדי שקלים. המשוואה פשוטה: כל תוספת לביטחון תבוא על חשבון הציבור".

בהכנת הידיעה השתתף כתב גלובס.