לפיד על ההטבות ליוצאי צבא: "מי שנותן יותר - יקבל יותר"

לאחר שפורסמו הקריטריונים לזכאות למע"מ בשיעור 0% לרוכשי דירה ראשונה מדגיש שר האוצר לפיד: "צעיר שתורם 3 שנים מחייו ובמקרים רבים מסכן את חייו, הוא אזרח טוב יותר וראוי יותר - מגיעה לו העדפה בולטת וברורה"

יממה לאחר שפורסמו הקריטריונים לזכאות למע"מ בשיעור 0% לרוכשי דירה ראשונה, שר האוצר לפיד מגן על הפרמטר המרכזי שעמד בלב המחלוקת - ההעדפה במתן ההטבה המלאה ליוצאי צבא. בנאום שנשא הבוקר (ב') בוועידה לעסקים קטנים ובינוניים של "כלכליסט", הצהיר לפיד כי על פי השקפתו, המגולמת בתכנית להוזלת מחירי הדיור, על מי שנותן יותר למדינה - גם לקבל יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מי שתורם יותר - יקבל יותר. אנחנו לא מוכנים להתנצל על זה שאנחנו ציונים", אמר לפיד. "מותר למדינת ישראל להילחם על ערכיה, ומותר לה להחליט שיש קשר בין זה שמקבלים זכויות לזה שממלאים חובות, וזה מה שעשינו. שירות צבאי, או אזרחי או לאומי, זה ערך. צעיר שתורם 3 שנים מחייו, צעיר שבמקרים רבים מסכן את חייו, הוא אזרח טוב יותר וראוי יותר. מגיעה לו העדפה בולטת וברורה", הבהיר שר האוצר.

לאורך הדיונים בקביעת הקריטריונים והגדרת הזכאים שארכו שבועות, סירב היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לאשר קריטריונים שאינם מקנים הטבה מסוימת לכל חלקי האוכלוסייה. לפיד, מצדו, התעקש כי צריך לייצר העדפה ברורה בין מי שתרם למדינה ושירת שירות צבאי או אזרחי.

הפער בהטבות בין יוצאי צבא לאזרחים שלא שירתו: מיליון שקלים

במסגרת הקריטריונים עליהם הוסכם ושהוצגו אתמול, תושב ישראל ששירת שירות צבאי/לאומי/אזרחי יזכה להטבת מע"מ בשיעור 0% ברכישת דירה ראשונה, לדירה ששוויה עד 1.6 מיליון שקלים, כולל מע"מ, בכפוף לערך למ"ר כפי שיקבע ע"י השמאי הממשלתי.

עבור תושב ישראל, שלא שירת שירות צבאי/לאומי/אזרחי, גובה ההטבה שיעמוד לזכותו יהיה ברכישת דירה ראשונה, לדירה ששוויה עד 600 אלף שקלים בלבד כולל מע"מ.

פורסמו הקריטריונים ל-0% מע"מ. אילוסטרציה (חדשות 2)

הקריטריונים הנוספים לקבלת ההטבה, שאושרו על ידי הממשלה, עדיין עומדים בעינם. לפי אותם פרמטרים שאושרו ע"י הממשלה, זכאים להטבה הם:

  • זוגות נשואים, לרבות ידועים בציבור, שלהם ילד אחד לפחות, וכן הורה במשפחה חד הורית, שלו ילד אחד לפחות בחזקתו, העומדים בתנאים:

- מלוא הזכויות בדירה נרכשו על ידי בני הזוג

- הדירה היא דירה ראשונה של הזוג

- מעולם לא הייתה בבעלות מי מבני הזוג דירת מגורים

- כל אחד מבני הזוג לא ביצע עסקת לרכישת דירה שבוטלה

  • זוג נשוי, לרבות ידועים בציבור, ללא ילדים שעומדים בקריטריונים:

- אחד מבני הזוג צריך להיות מעל גיל 35

- מלוא הזכויות בדירה נרכשו על ידי בני הזוג

- הדירה היא דירה ראשונה של הזוג

- על הזוג להוכיח כי מעולם לא הייתה בבעלות מי מהם דירת מגורים

- אף אחד מבני הזוג לא ביצע עסקה לרכישת דירה שבוטלה

  • רווקים מעל גיל 35 הממלאים את התנאים הבאים: 

- מלוא הזכויות בדירה נרכשו על ידי הרווק/ה

- הדירה היא דירה ראשונה של הרווק/ה

- מעולם לא הייתה בבעלות הרווק/ה דירת מגורים 

- הרווק/ה לא ביצע/ה עסקת לרכישת דירה שבוטלה

  • אדם שזכאי לקצבת נכות כללית בהתאם לחוק הביטוח הלאומי, או אדם בדרגת נכות של 75% לכל הפחות, שזכאי לקצבת נפגעי עבודה, בהתאם לחוק הביטוח הלאומי, או לקצבה לפי חוק, כמי שעמד בתנאי השירות הצבאי/לאומי/אזרחי.

"דירות ב-600 אלף ש"ח לרוב מראש בלי מע"מ"

בתגובה לפרסום הקריטריונים שוחח שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, הוגה התוכנית החלופית "מחיר מטרה", עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט והבהיר לו שכמעט ואין בשוק דירות חדשות במחירים של כ-600 אלף שקלים כולל מע"מ.

קורא ללפיד לצמצם את הפער בהטבות. אריאל (חדשות 2)

"מנתוני הממונה על חוק המכר (דירות) במשרד הבינוי והשיכון אליו מחויב כל קבלן המוכר דירה לדווח על נתוני המכירה, עולה כי בשנת 2013 היו 364 עסקאות בלבד בסכום הנמוך מ-600 אלף שקל (כולל מע"מ) ובשנת 2012 היו 212 עסקאות כאלה בלבד", טען אריאל. בנוסף, ציין שר השיכון כי הוא "תומך במתן העדפה למשרתים בשירות צבאי ולאומי, אבל מתנגד להדרה מוחלטת של קבוצות אוכלוסייה מתוכנית מע״מ בשיעור 0". 

בחודש שעבר, בתום ויכוח ממושך, אישר קבינט הדיור פה אחד את שתי היוזמות לפיתרון משבר הדיור - "מחיר מטרה" שקידם שר השיכון אריאל, וביטול מע"מ על רכישת דירה ראשונה שקידם לפיד. תוכניתו של לפיד עוררה זעם רב בקרב המפלגות החרדיות והערביות הגדירו את ההחלטה כ"אפליה פסולה".