האופוזיציה תוקפת את תוכנית 0% מע"מ של משרד האוצר

התגובות להצגת הקריטריונים של משרד האוצר למתן ההטבה להקלה במס לזוגות צעירים ברכישת דירה ראשונה, לא איחרו לבוא. חברי האופוזיציה מבהירים כי ההצעה לא תעבור את מבחן בג"ץ והכנסת. "הקריטריון שפרסם משרד האוצר לא היה מבייש שום ממשלה אנטישמית", תקף ח"כ יעקב אשר

(רויטרס)

לאחר דיונים רבים ומחלוקות שנתגלעו בין שר האוצר יאיר לפיד ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, פרסם אתמול (א') משרד האוצר את הקריטריונים לזכאות למע"מ בשיעור 0% לרוכשי דירה ראשונה. שר האוצר לפיד, שהתעקש על תגמול יוצאי צבא, הגיע לפשרה עם וינשטיין, שלפיה תושב ישראל ששירת שירות צבאי, לאומי או אזרחי יזכה להטבת מע"מ בשיעור 0% ברכישת דירה ראשונה, לדירה ששוויה עד 1.6 מיליון שקלים כולל מע"מ, בכפוף לערך למ"ר כפי שיקבע ע"י השמאי הממשלתי. ביקורת חריפה מצד האופוזיציה לא איחרה לבוא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל שהגה תוכנית חלופית לקביעת "מחיר מטרה" עבור דירות מגורים שוחח עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט והבהיר לו אין כמעט בנמצא דירות חדשות בשווי של כ-600 אלף שקלים כולל מע"מ.

"מנתוני הממונה על חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון עולה כי בשנת 2013 היו 364 עסקאות בלבד בסכום הנמוך מ-600 אלף שקל (כולל מע"מ) ובשנת 2012 היו 212 עסקאות כאלה בלבד", אמר אריאל בתגובה להצהרת משרד האוצר. אריאל הוסיף כי הוא תומך במתן העדפה למשרתים בשירות צבאי ולאומי אך מתנגד להדרה מוחלטת של קבוצות אוכלוסייה מהתוכנית.

ח"כ איציק שמולי ממפלגת העבודה, החבר בוועדת הכלכלה, סבור כי הקריטריונים שהוצגו לא יעברו את מבחן בג"ץ וכי התוכנית לא תמומש בסופו של דבר. "ככה לא מתנהג מי שדחוף לו לפתור את המשבר, אלא מי שמחפש כותרת לרגע", הגיב שמולי לפרסום. "אני מצפה ממי שפיזר רק בשנתו הראשונה הבטחות בלמעלה מ-20 מיליארד שקל למצוא עוד כמה שקלים כדי שיהיו קריטריונים שוויוניים יותר שיוכלו לצלוח את הליך החקיקה".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון אמרה כי תוכניתו של לפיד נועדה להפלות את אזרחי ישראל הערבים שלא משרתים בצבא. "גישתו של לפיד שלפיה יש להעדיף יוצאי צבא במתן הטבות לדיור, מתעלמת מהעובדה שבמצב הקשה בשוק הדיור בו מחירי הדירות מרקיעים לשמיים, אין אפליה בין ערבים ליהודים", אמרה גלאון. "למרבה האבסורד, הפתרון של משרד האוצר הכולל השקעת כספי ציבור משמעותיים, הוא הפליה בוטה", הוסיפה.

חברי סיעת יהדות התורה לא חסכו במילים והגיבו באופן חריף לתוכנית החדשה. "הקריטריון שפרסם משרד האוצר לא היה מבייש שום ממשלה אנטישמית", תקף ח"כ יעקב אשר. "החרדים יקנו דירות עד 600 אלף שקלים אולי במאדים", הוסיף. ח"כ מאיר פרוש טען כי שר האוצר משתמש בצבא כאמצעי לפגיעה במגזר החרדי. "הוא לא בוחל לבחוש בשתי ידיו בליבת ביטחונה של מדינת ישראל, ולקצץ בתקציב הביטחון ללא רחם", אמר פורוש.

סגן שר האוצר לשעבר ח"כ יצחק כהן מש"ס אמר כי מסעו של לפיד ומפלגות "יש עתיד" ו"הבית היהודי" לפגיעה בחרדים לא עוצר גם כשמדובר באחת הבעיות המשמעותיות בחברה הישראלית - מחירי הנדל"ן. "את לפיד לא מעניין לפתור את בעיית מחירי הנדל"ן הגבוהים, אלא הוא מצא עוד דרך לפגוע בחרדים", כך לדבריו. "הנהגת מע"מ אפס תפגע במערכת המס העקיף דבר שישראל נמנעה ממנה במשך שנים. כרגע כשלפיד פרץ את הגבול ומנהיג מע"מ דיפרנציאלי מכאן המדרון חלקלק לכיוון הריסה מוחלטות של מערכת המס העקיף".

ח"כ אחמד טיבי הצטרף לטענות בדבר אפליה ופגיעה מגזרית בחרדים ובערבים: "מדובר בפגיעה בזכויות אלמנטריות ובעיקרון השיוויון. אין לי ספק שהנושא יגיע לבג"ץ שיצטרך להכריע אם שרירות ליבו של השלטון והיחס המפלה אל שתי תת האוכלוסיות הללו יכול להיות כך".

ארז כהן, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, מביע הערכה כלפי היוזמה אך אינו צופה שתצליח, אלא תעורר בלבול וחוסר יכולת ליישם את התוכנית. "אני צופה קושי עצום של בירוקרטיה וויכוחים אינסופיים כתוצאה מכך, אמר כהן. "עדיף היה שהשמאי הממשלתי היה קובע קריטריון מחיר אחד ברור לכל הארץ שלפיו היה מיושם ביטול המע"מ אך מקבלי ההחלטות בחרו שלא לעשות זאת וזאת תהיה בעיה גדולה".