פורסמו הקרטריונים להטבת 0% מע"מ: העדפה ליוצאי צבא

בתום דיונים ממושכים בין משרד האוצר, הדרג המקצועי והיועץ המשפטי לממשלה – גובשו הקריטריונים למתן ההטבה להקלה במס לזוגות צעירים ברכישת דירה ראשונה. על פי המתווה, תושבים ששירתו בצבא או בשירות לאומי יזכו להנחה, ששוויה עשוי להגיע למאות אלפי שקלים‎

פורסמו הקריטריונים ל-0% מע"מ. אילוסטרציה (חדשות 2)

אחרי שבועות של דיונים פרסם היום (א') משרד האוצר את הקריטריונים לזכאות למע"מ בשיעור 0% לרוכשי דירה ראשונה. הפרמטר המרכזי שעמד בלב המחלוקת: העדפה במתן ההטבה המלאה ליוצאי צבא - אושר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאורך הדיונים, להגדרת הזכאים, סרב היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לאשר קריטריונים שאינם מקנים הטבה מסוימת לכל חלקי האוכלוסייה. שר האוצר יאיר לפיד התעקש כי צריך לייצר העדפה ברורה בין מי שתרם למדינה ושירת שירות צבאי או אזרחי.

בסופו של דבר הושגה פשרה: תושב ישראל ששירת שירות צבאי/לאומי/אזרחי יזכה להטבת מע"מ בשיעור 0% ברכישת דירה ראשונה, לדירה ששוויה עד 1.6 מיליון שקלים, כולל מע"מ, בכפוף לערך למ"ר כפי שיקבע ע"י השמאי הממשלתי.

עבור תושב ישראל, שלא שירת שירות צבאי/לאומי/אזרחי, גובה ההטבה שיעמוד לזכותו יהיה ברכישת דירה ראשונה, לדירה ששוויה עד 600 אלף שקלים בלבד כולל מע"מ.

תוכנית בלב מחלוקת. לפיד, ארכיון (רויטרס)

הקריטריונים הנוספים לקבלת ההטבה, שאושרו על ידי הממשלה, עדיין עומדים בעינם. לפי אותם פרמטרים שאושרו ע"י הממשלה, זכאים להטבה הם:

  • זוגות נשואים, לרבות ידועים בציבור, שלהם ילד אחד לפחות, וכן הורה במשפחה חד הורית, שלו ילד אחד לפחות בחזקתו, העומדים בתנאים:

- מלוא הזכויות בדירה נרכשו על ידי בני הזוג

- הדירה היא דירה ראשונה של הזוג

- מעולם לא הייתה בבעלות מי מבני הזוג דירת מגורים

- כל אחד מבני הזוג לא ביצע עסקת לרכישת דירה שבוטלה

  • זוג נשוי, לרבות ידועים בציבור, ללא ילדים שעומדים בקריטריונים:

- אחד מבני הזוג צריך להיות מעל גיל 35

- מלוא הזכויות בדירה נרכשו על ידי בני הזוג

- הדירה היא דירה ראשונה של הזוג

- על הזוג להוכיח כי מעולם לא הייתה בבעלות מי מהם דירת מגורים

- אף אחד מבני הזוג לא ביצע עסקה לרכישת דירה שבוטלה

  • רווקים מעל גיל 35 הממלאים את התנאים הבאים: 

- מלוא הזכויות בדירה נרכשו על ידי הרווק/ה

- הדירה היא דירה ראשונה של הרווק/ה

- מעולם לא הייתה בבעלות הרווק/ה דירת מגורים 

- הרווק/ה לא ביצע/ה עסקת לרכישת דירה שבוטלה

  • אדם שזכאי לקצבת נכות כללית בהתאם לחוק הביטוח הלאומי, או אדם בדרגת נכות של 75% לכל הפחות, שזכאי לקצבת נפגעי עבודה, בהתאם לחוק הביטוח הלאומי, או לקצבה לפי חוק, כמי שעמד בתנאי השירות הצבאי/לאומי/אזרחי.

"דירות ב-600 אלף ש"ח לרוב מראש בלי מע"מ"

בתגובה לפרסום הקריטריונים שוחח שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, הוגה התוכנית החלופית "מחיר מטרה", עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט והבהיר לו שכמעט ואין בשוק דירות חדשות במחירים של כ-600 אלף שקלים כולל מע"מ.

"מנתוני הממונה על חוק המכר (דירות) במשרד הבינוי והשיכון אליו מחויב כל קבלן המוכר דירה לדווח על נתוני המכירה, עולה כי בשנת 2013 היו 364 עסקאות בלבד בסכום הנמוך מ-600 אלף שקל (כולל מע"מ) ובשנת 2012 היו 212 עסקאות כאלה בלבד", טען אריאל. בנוסף, ציין שר השיכון כי הוא "תומך במתן העדפה למשרתים בשירות צבאי ולאומי, אבל מתנגד להדרה מוחלטת של קבוצות אוכלוסייה מתוכנית מע״מ בשיעור 0". 

בחודש שעבר, בתום ויכוח ממושך, אישר קבינט הדיור פה אחד את שתי היוזמות לפיתרון משבר הדיור - "מחיר מטרה" שקידם שר השיכון אריאל, וביטול מע"מ על רכישת דירה ראשונה שקידם לפיד. תוכניתו של לפיד עוררה זעם רב בקרב המפלגות החרדיות והערביות הגדירו את ההחלטה כ"אפליה פסולה".