הממשלה אישרה רכישת מטוס לנשיא ולראש הממשלה

לאחר שהוועדה הציבורית לבחינת רכישת המטוס לנשיא המדינה ולראש הממשלה ולבניית מעון ומשרד רשמיים לראש הממשלה הגישה את המלצותיה, אישרה היום הממשלה את ההמלצות. המטוס הייעודי שיירכש יהיה בבעלות המדינה, המעון שיוקם ייתן מענה שלם לצרכים הביטחוניים של רה"מ

אושר: מטוס ייעודי לרה"מ ולנשיא (פייסבוק)

"אייר פורס 1" הישראלי בדרך: הממשלה אישרה היום (א') ברוב קולות את ההמלצה לרכוש מטוס ייעודי לטיסות של ראש הממשלה ונשיא המדינה ברחבי העולם במסגרת תפקידיהם. בנוסף, אישרה הוועדה את התכנית להקמת מעון רשמי לראש הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המטוס הייעודי שיירכש יהיה בבעלות המדינה והמעון שיוקם ייתן מענה שלם לצרכים הביטחוניים של ראש הממשלה - כך עולה מהנימוקים של הוועדה שבחנה את הנושא, וקבעה כי יש לרכוש את המטוס ולהוציא אל הפועל את תכנית בניית מעון ראש הממשלה.

בדוח שפרסמה בחודש שעבר, שמה הוועדה דגש על שני ליקויים חמורים מרכזיים שקיימים היום בטיסות ראש הממשלה והנשיא: הליקוי הראשון הוא שאין יכולת ליצור קשר שוטף עם הארץ בטיסות ארוכות, מה שמביא לנתק ממושך וחוסר במערכות מיגון למטוס - דבר שמונע טיסות של ראש הממשלה והנשיא למדינות מסוימות.

הליקוי השני, לדעת הוועדה, נוגע לבית ראש הממשלה ולמשרדו. חברי הוועדה טוענים כי קיים פער בולט בין המצוי לחיוני בכל הנוגע למשרד ראש הממשלה. הוועדה המליצה על הקמת משרד ומעון חדשים שייתנו מענה שלם וראוי לצרכים הביטחוניים ולתפקוד בשגרה ובחירום. ההמלצה היא על מתחם אחד או שני מבנים שיימצאו בסמיכות כאשר שטח מעון ראש הממשלה לא יעלה על 10% מהמתחם כולו.

רכישת המטוס - בלא יותר מ-70 מיליון דולר

לגבי רכישת המטוס המליצה הוועדה שלא לחרוג מתקציב של 70 מיליון דולר. לטענת חבריה, תקציב שכזה יכול לאפשר קנייה של מטוס דוגמת בואינג 767 משומש ומיכון שלו במערכות האלקטרוניות ובמערכות ההגנה המתאימות.

בראש הוועדה עמד שופט בית המשפט העליון בדימוס ומבקר המדינה לשעבר, אליעזר גולדברג, וחברי הוועדה הם מפקד חיל האוויר לשעבר, עידו נחושתן ורו"ח איריס שטרק.