על אילו דירות תחול הטבת המע"מ?

תכנית אפס מע"מ אמורה להוזיל רכישת דירה חדשה לזוגות צעירים. סימן שאלה גדול לגביה היה איך בדיוק ייקבע הרף לדירות שעליהן תחול ההטבה. כעת התמונה קצת מתבהרת

ארכיון (רויטרס)

תכנית אפס אחוז מע"מ יוצאת לדרך - וכעת גם ברור על מי תחול ההטבה: השמאי הממשלתי, טל אלדרוטי, סיים להכין בימים האחרונים את התכנית שהוביל שר האוצר לפיד, וגיבש מסמך של 15 עמודים שהועבר לגורמים המקצועיים במשרד האוצר. על פי המתווה המוצע, ייקבע מחיר מקסימום ארצי של 1.6 מיליון שקלים לדירה בכל הערים - ללא יוצא מן הכלל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד על פי המתווה, המדינה תחולק למאות אזורים, כשבכל אזור יפעלו לקבוע מחיר ממוצע למטר בדירה. ייתכן אפילו שבעיר אחת ייקבעו כמה מחירים שונים בשכונות שונות. החישוב פשוט: לוקחים 1.6 מיליון שקלים, מחלקים במחיר למטר וכך ניתן לקבל את הגודל הממוצע של דירה שאפשר לקנות בכל אזור.

אם לדוגמה בצפון תל אביב ייקבע מחיר ממוצע של 28 אלף שקלים למטר - מחלקים 1.6 מיליון שקלים במחיר הזה, ומקבלים דירה בגודל של 57 מטרים לפחות. לעומת זאת, בבאר שבע המחיר הממוצע נמוך בהרבה: אם ייקבע כי מחיר ממוצע למטר בבירת הנגב הוא 8,000 שקלים, תוכלו לרכוש בה דירה בגודל 200 מטרים לפחות.

חשוב להדגיש כי מדובר ברף העליון. אפשר לקבל דירה גדולה יותר או קטנה יותר - הכל תלוי בכך שהמחיר למטר יהיה לפחות שווה למחיר שקבע השמאי הממשלתי. אם המחיר יהיה גבוה יותר, העסקה לא כדאית ולא ניתן יהיה ליהנות מהטבה.

במשרד האוצר אומרים שהעקרונות צפויים להיות מועברים לתזכיר החוק בעוד כשבועיים בדרך ליישום בפועל.