הכירו את הישראלית המשפיעה בעולם

מביונסה ועד לאפיפיור, דרך רוברט רדפורד והילרי קלינטון – שמות מוכרים רבים מעטרים את רשימת 100 המשפיעים של מגזין "טיים". בין כל אלו מופיעה גם פרופ' ענת אדמתי, שהוגדרה על ידי עורכי המגזין כאקדמאית היחידה שהעזה לתקוף את הבנקים. צפו בריאיון

רובנו לא שמענו על ענת אדמתי, פרופסור לכלכלה ולמנהל עסקים באוניברסיטת סטנפורד שבארצות הברית, אבל במגזין "טיים" מגדירים אותה כאקדמאית היחידה שמעזה לתקוף את הבנקים ולומר כי "המלך הוא עירום". היא יצאה למסע צלב נגד הבנקים וקובעת כי הם לא הפתרון - אלא מקור הבעיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אדמתי, במקור מקריית גת, היא אקדמאית בשנות ה-50 לחייה ובוגרת החוגים סטטיסטיקה ומתמטיקה באוניברסיטה העברית. היא נשואה לפרופ' דיוויד קרפס שמלמד אף הוא באוניברסיטת סטנפורד. לבני הזוג שלושה ילדים משותפים.

"ידעתי על הבחירה בי לאחת מ-100 המשפיעים כבר לפני שבועיים", סיפרה פרופ' אדמתי בריאיון ל"החדשות הלילה". בנוגע לתחום מחקריה אמרה: "הגעתי למסקנה שיש מציאות שבה מה שאני יודעת לא מגיע למדיניות, ואיכשהו הולך לאיבוד. הדברים הם לא כפי שהם צריכים להיות".

לדבריה, הבעיה עם הבנקים היא שימוש גדול מדי שהם עושים בכסף של מפקידים וכסף שהם לווים, שנעשה שלא לצורך. אדמתי טוענת כי "הדבר יוצר מערכת שבירה".

ומה דעתה על המתרחש בישראל? אדמתי טוענת כי הבעיות בעולם המערבי דומות. "בישראל המערכת הבנקאית לא התפוצצה, אך הבעיות קיימות בכל העולם. אני מניחה שאותם כוחות פועלים גם בישראל", אמרה. "צריך למנוע מהמערכת להיות מסוכנת מדי".

לשאלה האם היא עצמה משתמשת בשירותי הבנקים, הסבירה אדמתי כי "גם אני מפקידה כספים ועובדת כמו כל אחד עם הבנקים. הבעיה היא בעיוותים שנוצרים מהמערכת הזו. אנו יורים לעצמו ברגל בכך שאנו מסבסדים מערכת שמעודדת סיכונים הולכים וגדלים מהם כולנו סובלים", סיכמה אשת האקדמיה.