כך מובילה הטבת המע"מ להקפאת שוק הנדל"ן

רוכשים פוטנציאליים רבים הקשיבו לעצתו של שר האוצר לפיד וכעת הם ממתינים לכך שיוזמת 0% מע"מ על דירות חדשות תצא לפועל. בשטח – הבנייה והשיווק של פרויקטים רבים תקועים וקבלנים מיואשים עומדים מול רוכשים שמתפללים לעמוד בתנאים לקבלת ההטבה. כך נראה שוק נדל"ן קפוא

אלעד ואשתו, כמו זוגות צעירים רבים, כבר לקחו משכנתא והתכוונו לחתום על חוזה לקניית דירה ראשונה - אלא שאז הגיעו ההבטחות של שר האוצר יאיר לפיד להטבת המע"מ לזוגות צעירים. "כבר כמעט סגרנו איתם, ואז יאיר לפיד ביקש שאנשים ימתינו על הגדר", אומר אלעד יהודה, שהקפיא תהליך לרכישת דירה. "החלטנו שאנחנו ממתינים ואין סיכוי שנקנה עד שהמחיר לא יירד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדיוק בגלל רוכשים כמו אלעד, שוק הנדל"ן קפוא כרגע, אבל לא רק הרוכשים יושבים על הגדר. עופר שגיב, מנכ"ל מיטל הנדסה, מקים פרויקט בהר חומה שכ-70% ממנו מיועד לדירות שיעלו פחות מ-1.6 מיליון שקלים, ולכן יהיו כלולות בהטבת המע"מ. כרגע אף אחד לא רוצה לקנות ממנו ועופר נאלץ להקפיא את הפרויקט לחלוטין - גם את הבנייה וגם את השיווק.

"לא נצא לשיווק, לא נתחיל לבנות, לא נעשה שום מהלך שיחייב אותנו להיכנס להוצאות כספיות גדולות", אמר שגיב. גם דדי ריזל, מנכ"ל קבוצת שכטר, החליט להקפיא פרויקט דירות באור עקיבא - פרויקט שצפוי גם הוא להיכנס לקריטריונים של ההטבה. "לא נצא בשיווק של הפרויקט עד שהרוכשים הפוטנציאליים וגם אנחנו נדע מה קבינט הדיור מחליט", הצהיר ריזל.

הקיפאון מורגש בעיקר בפרויקטים שייכללו כמעט בוודאות בהטבת המע"מ. מי שתכנן לקנות דירה יקרה של 2 מיליון שקלים ומעלה או דירה בלב תל אביב כנראה לא ייהנה מההטבה, וסביר להניח שיקנה כבר עכשיו, אבל מבחינת זוג צעיר - החיסכון בהמתנה הזו יכול להיות אדיר ולהגיע למאות אלפי שקלים.

"כולנו שונאים להיות פראיירים", הסביר ריזל. "אף ישראלי היום לא יקנה דירה כששר הבינוי והשיכון מבטיח לו בכל ריאיון בתקשורת שמחר מחירי הדירות יירדו".

ביקש שימתינו על הגדר? השר לפיד (חן גלילי)

הקריטריונים להטבת המע"מ טרם פורסמו. הבעיה הגדולה תתחיל אם חלק מהזוגות, שחושבים שתהיה להם זכאות, לא יקבלו אותה בסופו של דבר וייצאו קרחים מכאן ומכאן.

שר האוצר המליץ לזוגות לחכות ולא לקנות דירה, אבל הבעיה היא שכנראה לא הוא זה יחזיר להם את הכסף אם בסופו של דבר הם לא יהיו זכאים להטבה.