מחאת עובדי כיל הגיעה לרוטשילד: "חזירים"

מאות עובדים מפגינים בשדרות התל אביביות נגד המשבר המחריף בדרום ונגד גל הפיטורים. הם הניפו שלטים בגנות הבעלים עידן עופר וקראו מתחת לביתו של מנכ"ל החברה סטפן בורגס: "תתפטר, העובדים שווים יותר"

מאבק המחאה של עובדי כיל נמשך והגיע הבוקר (שני) לשדרות רוטשילד בתל אביב, שם הפגינו מאות מתחת לביתו של מנכ"ל החברה סטפן בורגס, הניפו שלטים וצעקו: "הנהלה של חזירים", "סטפן בורגס תתפטר העובדים שווים יותר". בתחילת הרחוב, במרחק של כשני קילומטר, ממשיכים יושבי מאהל "המחאה החברתית השנייה" שהוקם אתמול להפגין נוכחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המפגינים ובהם עובדי מפעלי ים המלח, מפעל תרכובות ברום, ועדי עובדים במרחב תל אביב והסביבה, וכן אנשי תנועת דרור ישראל מוחים על מצב התעסוקה בדרום וגל הפיטורים במפעלי חברת כימיקלים לישראל.

אחד העובדים שפוטר אמר בכאב: "נהייתי חסר משמעות נהייתי שקוף. אני מתבייש להסתכל על הילדים והנכדים - הייתי הגאווה שלהם. היום אני כלי שבר אני מרגיש נכה".

קראן למנכ"ל כיל להתפטר (עזרי עמרם, חדשות 2)

עובד אחר שנשאל מה יכולים לעשות אנשים כמותו שנשארו להם 20-10 שנים לעבוד אמר: "צר לי שאני מתבטא ככה, אבל להתאבד. אין להם שום אפשרות חוץ מלהתאבד או לעזוב את הארץ. אין מה לחפש פה".

עובדת של מפעלי ים המלח תיארה את התחושות הקשות: "אנחנו לא שווים, נתנו את הנשמה לחברה ופתאום החליטו שאנחנו מיותרים".

מאות הגיעו מכל הדרום (עזרי עמרם, חדשות 2)

אתמול הפגינו כ-2,500 בני אדם ובהם מאות מעובדי כיל מול מעונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים, במחאה על אי התערבותו בהסדרת המשבר מול הנהלת החברה.

ביום חמישי האחרון הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה כללי בדרום, ותוך שבועיים עשויה זו להפוך לשביתה כללית באזור. הסכסוך, אומרים בהסתדרות, יחול על כל מקומות העבודה במרחבי הדרום (אשדוד ודרומה), הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי.

מחאת האוהלים חוזרת? רוטשילד הבוקר (עזרי עמרם, חדשות 2)

במקביל, ממשיכים הפעילים החברתיים שהקימו אתמול מחדש את האוהלים בשדרות רוטשילד במחאה נגד יוקר המחייה ומחירי הדיור. כמה מהם ישנו הלילה במאהל - שאליו לא נוספו בינתיים אוהלים חדשים מעבר לאלו שהוקמו אתמול.

מכיל נמסר בתגובה כי החברה "תורמת ותמשיך לתרום לחברה ולאינטרס הציבורי בישראל גם לאחר שהיא תיישם תוכנית התייעלות במפעליה. כיל תמשיך להיות המעסיק הגדול ביותר בנגב, היא תמשיך להעניק לעובדיה את השכר ותנאי העבודה הטובים בישראל, והיא תמשיך להניע את גלגלי הכלכלה והתעסוקה בנגב יותר מכל חברה אחרת בישראל.

"הנהלת כיל תמשיך לנהוג באחריות ובכבוד כלפי העובדים שיאלצו לסיים את עבודתם במסגרת תוכנית ההתייעלות. לעובדים מעל גיל 55 שיפרשו מהחברה מוצעת חבילת פרישה הכוללת בין 15,000 ל- 19,000 ₪ מענק חודשי קבוע עד גיל הפנסיה, בנוסף למענק פרישה מיוחד של מאות אלפי שקלים מעבר למה שמחייב החוק, ובנוסף המשך הפרשות מלאות לפנסיה עד גיל 67. לעובדים מתחת לגיל 55 יוצעו פיצוי פיטורים מיוחדים של 200%".