מי אתה, איש העסקים אלפרד אקירוב?

כבר עשרות שנים שאלפרד אקירוב הוא שם נרדף לנדל"ן יוקרתי - ממגדלי אקירוב ועד שכונת ממילא, האיש אוהב לבנות ובגדול, ולא רק בארץ. אז איך הפך הקבלן הצעיר מדרום תל אביב לאחד האנשים העשירים והמקושרים בישראל, ואיך כל זה קשור לפרשת הולילנד?

שרבוב שמו של אלפרד אקירוב לפרשת הולילנד לא הפיל רבים בקהילה העסקית מהכיסא. אחרי הכול גם אולמרט היה שם, וגם שולה זקן, אז באופן טבעי גם אקירוב. איש העסקים, כך יודעים כולם, הוא איש מקושר מאוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הוא לא במקרה מחובר לאולמרט. הוא העסיק ומעסיק גם את שולה זקן ומהנדס העיר ירושלים לשעבר אורי שטרית", הסביר הפרשן הכלכלי של "סופהשבוע", יהודה שרוני. אבל לא רק בצמרת השלטון לאיש הזה יש קשרים ענפים, אלא גם בצמרת ההון בישראל. איל הנדל"ן והמלונות הזה מכיר את כולם, מתרועע עם כולם, שולח עסקים לכל תחום אפשרי, ולא מפחד להגן על כל קולגה שזקוק לו - מהאחים עופר ועד נוחי דנקנר והבנקים.

אקירוב נולד בעירק, בגיל 11 עלה לארץ והתחיל קריירה כקבלן בשנות ה-60. בתחילת שנות ה-70 אקירוב עבר לטקסטיל, וכמעט עשור וחצי אחר כך, ועם חברה מניבה בבורסה של תל אביב, הוא חיסל את העסק. זה אולי מבטא הכי טוב את ההתנהלות העסקית של האיש. בשנת 1984 בראיון לעיתון מעריב הוא הודה: "אני מאוהב רק בעסקה, אף פעם לא בעסק".

בשנות ה-80 קבוצת אלרוב שלו התחילה לשלוח זרועות - לתעופה עם רכישת ארקיע, למלונאות עם מלון לרום, ממש על המים, אבל גם במחוזות רחוקים יותר. חברה לחיפוש נפט וגז למשל, ואפילו חברה לייצור נשק. "ההתנהלות שלו מול אנשי עסקים אחרים היא קשה מאוד, הוא מתווכח עד השקל האחרון", סיפר גולן חזני, כתב "כלכליסט".

גם בבנייה אקירוב בכל מקום. הוא בנה את מגדל האופרה ובית אירופה בתל אביב, והקים את הסמל המובהק למגורי יוקרה: מגדלי אקירוב, שם הוא גם החזיק דירה. אבל הפרויקט הכי מוכר שלו הוא גם זה שמקשר את שמו לפרשייה האחרונה: פרויקט ממילא בירושלים.

כשהחבר הטוב אהוד אולמרט היה ראש העירייה, אקירוב התחיל לבנות את שכונת היוקרה הזאת, עם הקניון שלצדה. על העובדה שבמשרד של אקירוב תלויות תמונות של עליזה אולמרט בשווי אלפי דולרים, הוא כבר הגיב בעבר בביטול, ואמר: הכול נעשה כדין. כיום, עליזה אולמרט היא חברה בדירקטוריון של קרן אלרוב בבעלותו. את העירייה הוא תבע על עיכובי הבנייה של השכונה, וזכה ב-100,000 שקל.

בנוסף, אקירוב הוא גם נדבן שתורם דרך קרן אלרוב מיליוני שקלים למען הקהילה. על הדרך, זה כמובן לא מזיק למערך הקשרים הענף שלו לגדול ולפרוח אפילו יותר.‎