לפיד לקבלנים: "תורידו את מחירי הדירות כעת, בשנה הבאה כבר תפסידו"

שר האוצר, יאיר לפיד, התייחס לרפורמה המתוכננת בנדל"ן בוועידת "כלכליסט" בתל אביב וקרא לקבלנים להוזיל את מחירי הדירות כבר מעכשיו: "תמכרו עכשיו, ב-2015 תקבלו פחות". שר השיכון, אורי אריאל, הבטיח בכנס: "מחירי הדירות הגבוהים ייבלמו השנה, ויירדו בשנה הבאה"

קורא לקבלנים להוריד מחירים. לפיד (חן גלילי, ShiloPro)

שר האוצר מכין את הקבלנים לרפורמה בשוק הדירות - וקורא להם להוזיל מחירים כבר עכשיו: בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט" שנערכה היום (ג') בתל אביב אמר לפיד לקבלנים כי כדאי להם לתת לציבור רוכשי הדירות הנחות כבר בימים אלה - כי בשנה הבאה הם ירוויחו פחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אם הקבלנים יודעים ומאמינים שהפעם המדינה מתכוונת ברצינות, יש להם אינטרס מובהק להוריד מחירים כבר עכשיו. גם מפני שהשוק נעצר בחריקת בלמים והם עלולים להיתקע עם הדירות שהם בנו כבר ועם התשלומים לבנקים, גם מפני שתוכניות כמו מחיר מטרה ומיסוי הדירות להשקעה יורידו את המחירים עוד יותר בהמשך", אמר השר לפיד.

"זו המשוואה החדשה: לקונים כדאי לחכות, כי המחירים יירדו. לקבלנים כדאי לתת הנחות, לפני שהמחירים יירדו עוד יותר. ואני אומר מפה לקבלנים, תמכרו; כי המחירים ב-2015 יהיו נמוכים יותר מ-2014. תמכרו, מפני שאנחנו מתכוונים ברצינות", הבהיר.

"צעירים שקנו דירה ידעו שעשו עסקה גרועה"

בדבריו, דחה לפיד את הביקורות החריפות שנשמעו על התכנית שיזם להחלת 0% מע"מ על דירות חדשות. לפיד טען כי התכנית לא תקפיץ את הביקוש לדירות, כפי שטוענים מבקריו: "הטענה הזו לא מחזיקה מים בעולם האמיתי. הביקוש לדירות במדינת ישראל הוא כבר מזמן לא גמיש, הוא קשיח לגמרי".

הביקוש יעלה בעקבות תכנית המע"מ? (רויטרס)


"האם יש במדינת ישראל זוג צעיר אחד ממעמד הביניים שיש לו מספיק הון עצמי לקנות דירה, ולא הלך לקנות דירה? האם יש זוג אחד כזה, שהצליח לחצות את משוכת התנאים למשכנתאות ואמר לעצמו, 'אני לא אקנה דירה, אני אשקיע את הכסף בבורסה, או שאני אשים אותו בתוכנית חסכון'? ברור שלא. הם הלכו והם קנו דירה", הדגיש שר האוצר.

לפיד הוסיף כי מי שקנה דירה בשנים האחרונות עשה עסקה גרועה ומרגיש בוודאי מרומה על ידי המדינה: "הם הלכו וקנו דירה בידיעה ברורה שהם עושים עסקה גרועה. הם ידעו שהם קונים דירה יקרה מדי - הכי יקרה בעולם המערבי - לא באזור שהם רצו, לא בתנאים שהם רצו, ומה שהכי גרוע - הם הרגישו, בצדק, מרומים בידי המדינה שלהם. הם שנאו כל רגע, הם יצאו בגלל זה לרחובות בקיץ 2011, והם המשיכו לקנות את הדירות הלא נכונות במחיר הלא נכון".

שר השיכון מבטיח: "המחירים יירדו כבר בשנה הבאה"

באותו הכנס נאם גם שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, שהבטיח כי מחירי הדירות הגבוהים ייבלמו כבר השנה: "המחירים ייבלמו ב-2014 ויירדו ב-2015. השינוי הוא שיחד עם משרד האוצר לקחנו אחריות והבאנו 3 מיליארד שקלים לטובת הורדת המחירים".

"המחירים יירדו, השאלה כמה". השר אריאל (יח"צ)

השר אריאל התייחס לשתי התכניות להוזלת מחירי הדיור שמקודמות בכנסת, בהן גם התכנית של משרדו, "מחיר מטרה", והצהיר כי היא תהיה מוכנה בתוך שלושה חודשים: "תוכנית הורדת המע"מ, לעומת זאת, היא מורכבת יותר ולא ניתן יהיה לדעת מתי תצא לדרך. אבל השאלה שצריך לשאול היום היא לא האם המחיר יירד, אלא בכמה".

שר הבינוי והשיכון המליץ לזוגות שמעוניינים לרכוש דירה להמתין בשלב זה: "אל תקנו דירה בינתיים. תקופת המעבר קשה, אבל תוך כמה חודשים ייטב לכולם לרבות לקבלנים. יהיה יותר היצע, יותר התחלות בנייה - יהיו יותר מכל המדדים הרלבנטיים. תבדקו אותנו", הצהיר.