עובדי נמל אשדוד יחזרו לעבודה ויפסיקו את השביתה?

אתמול פתחו עובדי נמל אשדוד בשביתה, לאחר שההנהלה מנעה את העסקתם של קרובי משפחתם של אנשי הוועד. בית הדין האזורי לעבודה הורה לעובדים לשוב מיידית לעבודה, ולהפסיק את "השביתה הפראית שגרמה לנזקים"

נמל אשדוד (יח"צ נמל אשדוד)

"צו ארעי למניעת הנזקים של השביתה הפראית": בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע הורה הבוקר (ב') לעובדי נמל אשדוד להפסיק את השביתה, עליה הכריזו בסוף השבוע, ולשוב לעבודה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אתמול, לאחר שעובדי הנמל פתחו בעיצומים, ביקשה ההנהלה להקל על הנזקים, ונקבע כי על העובדים להשיב לבקשה עד לשעה 08:00 היום בבוקר. העובדים לא הגישו את תגובתם לבית הדין לעבודה עד לדד-ליין שנקבע, ולכן השופטת אורלי סלע הורתה לעובדים "להפסיק לאלתר את כל הצעדים הארגוניים ולהורות על חזרה מיידית לעבודה מלאה, סדירה ותקינה בכל המתקנים".

לדברי השופטת סלע, העובדים פתחו ב"שביתה פראית" שגרמה לנזקים. השופטת איימה כי הפרת הצו תיחשב כבזיון בית המשפט. מחברת נמל אשדוד נמסר בתגובה כי הם "מברכים את החלטת כבוד השופטת אורלי סלע, המחזירה את העבודה הסדירה לנמל אשדוד".

חסן לכ"ץ: "אתה בדיחה מהלכת"

עוד לפני ההחלטה, מחה שר התחבורה ישראל כ"ץ על השבתת הנמל שיזם יריבו, אלון חסן. "חסן שוב משבית את נמל אשדוד. הפעם הוא דורש שיסדרו עבודה לקרובי משפחתו. בפעם הקודמת זה היה בגלל בר מצווה שערך לבנו באמצע היום. מה, אין כבר מספיק מקומות עבודה בשיפודיות ובחברות הקש? רק הרפורמה תשים לזה סוף", טען כ"ץ בעמוד הפייסבוק שלו.

חסן הגיב לדברי כץ וכתב לכ"ץ: "קשה לי לקרוא לך שר כי אתה פשוט בדיחה מהלכת ובושה לממשלת ישראל. אתה חוסם ומוחק תגובות נגדך ומצייר תמונת קיר ורוד. אם הייתה שר אמין ומדויק זה היה עוזר לך בחיים אבל כרגיל אתה שקרן". חסן הדגיש בהודעה שכתבה בעמוד הפייסבוק שלו כי השביתה לא באה לדאוג לאינטרס של קרובי משפחה, אלא "לדאוג לכאלה שגם אם יש להם קרובי משפחה יוכלו להתקבל לעבודה בנמל, למה למנוע ולפסול חלק מהציבור".

חסן טען כי גם במשרדי הממשלה "יש קרובי משפחה של שרים אז מה ההבדל. אתה מציע לקרובי משפחה לעבוד בשיפודיה - אז תשמש דוגמא, תוותר על המשרד והמשכורת השמנה שלך ותגיע לעבוד בשיפודיה", הציע חסן, שהדגיש כי כ"ץ מקבל משכורת מהדיבידנד שהנמל מפריש לממשלה.

אלון חסן (יוסי זמיר, פלאש 90)

הסיבה: רצון להעסקת קרובי משפחה

אתמול הודיע ועד עובדי נמל אשדוד על עצירת העבודה בנמל בשל "הפרה בוטה של הסכמי העבודה", הנוגעים לתהליכי קליטת עובדים. הסיבה להשבתה היא רצונם של חברי הוועד לאפשר קליטת עובדים בנמל שהם קרובי משפחה של חברים בוועד - בניגוד להחלטת ההנהלה ובניגוד לחוק.

"הבוקר התכנסה ועדת הקליטה של הנמל שעוסקת בקליטת עובדים חדשים ללא נציגים העובדים", אמרו בוועד. "על פי הסכמי העבודה, נציגי העובדים משתתפים באופן מלא בישיבות ועדות קליטת עובדים חדשים. ועד העובדים רואה בחומרה רבה את הפרת ההסכם של הנהלת הנמל, ובשלב זה עד הודעה חדשה העבודה בנמל מופסקת".

מנגד, טוענת ההנהלה כי לאחרונה נמנעו אלון חסן (יו"ר ועד הציוד המכני) ואבינועם ושושן (יו"ר ועד תפעול) מלשתף פעולה ולהגיע לישיבות ועדות הקליטה כפי שמתחייב מההסכם הקיבוצי. "הרקע לצעדיהם הוא דרישתם לאפשר קליטת מועמדים שיש להם קרובי משפחה מקרב חברי הוועדים", אומרים בהנהלה. "לפי הוראות רשות החברות לא תתאפשר קליטת מועמד שיש לו קרוב משפחה המכהן כחבר ועד".

"נכון להבוקר לא הגיעו נציגי הוועדים לוועדת המכרז, מה שחייב את ההנהלה לקיימה בלעדיהם", נמסר. "לאור זאת, החלו ועד ציוד מכאני וועד ציוד תפעול בשביתה פראית אשר גורמת לשיבושים חמורים בעבודת הנמל. הנהלת הנמל תפנה לבית הדין לעבודה על מנת שיורה לעובדים להפסיק את השביתה הפראית ולחזור לעבודה מלאה וסבירה". מוקדם יותר זומנו אלון חסן ואבינועם ושושן לשימוע בפני ההנהלה.