שיא ברכישת דירות נרשם בסוף שנת 2013

בניגוד לרושם שהתקבל מיוזמות שרי הממשלה, נתוני משרד האוצר שמתפרסמים היום מעידים על צמיחה חדה בעסקאות הנדל"ן בסוף שנת 2013. במשרד מסבירים כי הסיבות העיקריות לזינוק בעסקאות הן פרויקט הדיור לאנשי קבע בראש העין והפחתת מס השבח. עם זאת, הנתונים מראים כי הזוגות הצעירים הפסידו למשקיעים בקרב על דירות חדשות

זינוק בעסקאות הדיור. ארכיון (חדשות 2)

האטה? שוק הדיור דווקא פרח לאחרונה: על רקע תכניות הנדל"ן של השרים לפיד ואריאל, שנועדו להפחית את מחירי הדיור, משרד האוצר פרסם היום (ד') נתונים המצביעים על זינוק ברכישות דירות ברבעון הרביעי של שנת 2013.  מנתוני המשרד עולה כי עסקאות הדירות זינקו ב-30% ברבעון החולף לשיא של יותר מעשור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהסקירה של משרד האוצר עולה כי עיקר העלייה בעסקאות הדיור נרשמה בעקבות פרויקט הדיור הגדול של אנשי הקבע בראש העין. במקביל, נרשמה פעילות ערה של משקיעי הנדל"ן בשל ביטול הפטור ממס שבח, שהוחל בחודש ינואר 2014. כ-32,200 דירות נרכשו ברבעון הרביעי של 2013, גידול של 29% לעומת הרבעון השלישי.

אזור המרכז הוביל את הגידול במספר העסקאות, במידה רבה בשל שיווק הפרויקט הגדול לחברי מועדון "חבר" בראש העין. מצד שני, בירושלים עלו הרכישות ב-7% בלבד בשל סיום מבצע "מענק ירושלים", שעמד על כ-100 אלף שקלים לדירה. היקף רכישות הדירות ע"י זוגות צעירים בי-ם צנח ב-22% ברבעון הרביעי, בעוד ברמה הכלל-ארצית עלו הרכישות ע"י הזוגות הצעירים ב-27%.

מחירי הדירות הגבוהים ביותר: בתל אביב

פעילות משקיעי הנדל"ן התבטאה בגידול של 40% במספר העסקאות בהן היו מעורבים משקיעים ברבעון החולף. סך כל העסקאות של המשקיעים עמד על 7,800 דירות ברבעון הרביעי - שיא שלא נראה מאז הרבעון האחרון של 2010. עיקר הפעילות התמקדה באזור ירושלים, בו נרשם גידול של 60% ברכישות המשקיעים. מחירי הדירות הגבוהים ביותר ברבעון האחרון של 2013 נרשמו כצפוי בתל אביב, ועמדו על כ-2.5 מיליון שקלים.

באוצר טוענים כי עיקר המשקיעים היו עובדי המגזר הציבורי: "הגידול החד בפעילות המשקיעים בירושלים בולט במיוחד לנוכח רמות השכר הנמוכות יחסית המאפיינים משקיעים אלו, בפרט לאור רמות המחירים הגבוהות בעסקאות אלו. יתכן וביטחון תעסוקתי גבוה מאפשר למשקיעים אלו נטילת מינוף גבוה יותר במימון הרכישה", צויין בהודעת המשרד, שהדגיש כי כשני שליש מהמשקיעים השכירים באזור מועסקים במגזר הציבורי.

גם באזור המרכז שיחקו המשקיעים תפקיד מהותי: "ניתוח הממצאים מלמד כי המשקיעים הם אלו אשר הובילו את הגידול בסך העסקאות באזור המרכז, בפרט בפלח השוק של הדירות החדשות", נכתב בסקירת האוצר. "שליש מהדירות שרכשו המשקיעים באזור המרכז ברבעון האחרון של 2013 היו דירות חדשות, לעומת משקל של פחות מרבע ברבעון הקודם. גידול זה חל במקביל לירידה ברמת המחירים של הדירות החדשות שרכשו המשקיעים".

נתונים מעודדים? לפיד (חן גלילי)

לזוגות הצעירים לא היה סיכוי מול המשקיעים

לטענת האוצר, הנתונים מעידים על תחרות בין הזוגות הצעירים לבין המשקיעים, שנלחמו "על אותן הדירות החדשות אשר נמכרו במהלך הרבעון, כאשר הדבר בולט במיוחד בדירות ארבעה חדרים, בהן פערי המחיר הם הנמוכים ביותר בין הדירות שרכשו זוגות צעירים לבין אלו שרשמו המשקיעים".

בקרב הזה בין הזוגות הצעירים למשקיעים לא היה כמעט סיכוי לצעירים, כיוון שבאוצר מסבירים כי המשקיעים הגיעו עם כיסים עמוקים יותר: "השכר החציוני למשק בית של המשקיעים שרכשו דירה חדשה באזור זה ברבעון הרביעי עמד על 36 אלף שקל בחודש (ברוטו) לעומת 14 אלף שקל לזוג צעיר שרכש דירה חדשה באותו הרבעון באזור זה".

זוגות צעירים רכשו 12,700 דירות ברבעון השלישי ברחבי הארץ, כאשר חלה צמיחה חדה ברכישת דירות יד שנייה. באוצר הסבירו כי ההגבלות האחרונות של בנק ישראל בתחום המשכנתאות דחקו את הצעירים אל מחוץ לשוק הדירות החדשות ודחפו אותם לקנות דירות יד-שנייה. עיקר רכישות הדירות של זוגות צעירים היה באזור רחובות: זינוק של 66% ברכישת דירות יד-שנייה במחיר ממוצע של 1.04 מיליון שקל לדירה.