קבינט הדיור אישר את רפורמות הנדל"ן של לפיד ואריאל

קבינט הדיור הצביע פה אחד על אישורן של שתי יוזמות הנדל"ן המתחרות: תכנית לפיד להפחתת המע"מ על רכישת דירה ראשונה ותכנית השר אריאל להצבת מחיר מטרה על מכירת הקרקע. לפיד יידרש להציג את הקריטריונים ליוזמתו בתוך 45 ימים לכל היותר, כדי שהיוזמה תעמוד במבחן בג"ץ

המחירים יירדו? ארכיון (חדשות 2)

אחרי הויכוח שניטש בימים האחרונים, קבינט הדיור אישר היום (ב') פה אחד את שתי היוזמות לפיתרון משבר הדיור - "מחיר מטרה" שמקדם שר השיכון אריאל, וביטול מע"מ על רכישת דירה ראשונה שמקדם שר האוצר לפיד. אחרי האישור דן הקבינט במתווה התוכניות. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הצעת לפיד לביטול המע"מ קובעת כי עסקה למכירת דירה חדשה לזכאים תזכה בהטבה של 0% מע"מ. הרוכשים ייזכו להטבה רק במידה והחתימה על חוזה המכירה והתשלום בוצעו לאחר כניסת החוק לתוקף, כאשר שווי הדירה לא יעלה על 1.6 מיליון שקלים כולל מע"מ בשיעור מלא.

על מנת להילחם ברכישת דירה ראשונה מוזלת מיד לצורך מכירתה, קבלת ההטבה מותנית בכך שהזכאי לא ימכור את הדירה במשך 5 שנים מיום אכלוסה. הקונה יהיה רשאי להשכיר את הדירה למגורים בלבד. מי שימכור את הדירה לפני תום תקופה זו, יחויב לשלם את סכום ההטבה עם הפרשי הצמדה.

גם הצעת שר השיכון אושרה והועברה לצוות שיקדם את הטיפול בה: הקבינט אישר הקמת צוות בראשות לפיד ובהשתתפות אריאל, שיגבש תכנית לפרסם מכרזים בשיטת "מחיר מטרה".

על פי שיטה זו, ייקבעו מחירי מקסימום לדירות, המשווקות תחת רשות מקרקעי ישראל, שיהיו נמוכים בכ-20% ממחירי השוק. מכרזי "מחיר מטרה" לא יחולו על מתחמי מחנות ובסיסי צה"ל שיפונו ועל יישובים בהם פוטנציאל השיווק נמוך.

"ממשיכים לחשוב מחוץ לקופסא". לפיד (חדשות 2)

"נוכל לחולל שינוי אמיתי במחירי הדיור"

שר האוצר ויו"ר הקבינט, יאיר לפיד, בירך על ההחלטה: "המחירים יירדו מפני שאנו ממשיכים לעבוד יחד, ממשיכים לחשוב מחוץ לקופסא, ולא לפחד אפילו לרגע מפתרונות חדשים, רק מפני שאנו מכירים את הישנים טוב יותר, ולהישאר מפוקסים על הדבר היחיד החשוב באמת - דור שלם שמסתכל עלינו ומצפה מאיתנו לעבוד בשבילו".

השר אריאל הצטרף לברכות וציין כי הצעתו משלימה להצעת המע"מ. "בשיתוף שתי ההצעות אני מאמין כי נוכל לחולל שינוי אמיתי במחירי הדיור בישראל ולהנגיש את הדירות לזוגות הצעירים ומשפרי הדיור. זהו תנאי הכרחי להשפעה על מחירי הדיור בשוק הדיור כולו, כולל דירות מיד שנייה המהוות כ-75% מסך העסקאות במשק".

לפיד, שמציע להעניק הטבה ליוצאי צבא בבואם לרכוש דירה ראשונה, ייצטרך להציג בתוך 45 יום את הקריטריונים המדויקים לקבלת ההטבה, כך שיעברו את מבחן בג"ץ ולא יוגדרו כאפליה.

"תכנית המע"מ עלולה להוביל לעליית מחירים"

גם אחרי האישור, נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, המשיכה להביע התנגדותה לתכנית המע"מ. "מתן פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה, המהווים חלק משמעותי מרוכשי הדירות, צפוי להביא לעלייה בהיקפי הביקוש לדירות חדשות. ככל שהיצע הדירות החדשות קשיח יותר, כך ייווצר לחץ גדול יותר לעליית מחירים", הסבירה פלוג.

היא המשיכה וגיבתה את תכנית "מחיר מטרה" של אריאל. "בנק ישראל מעריך כי עקרונות התכנית יוכלו להוביל להשגת היעד של הפחתת מחירי הדיור", ציינה. "התכנית, שפרטיה עוד יעובדו, נועדה לתמוך בהגדלת היצע הדירות והפחתת מחירן, ולהעביר לציבור מסר אמין, על פיו הממשלה נחושה להביא לירידת מחירי הדירות, גם במחיר של ויתור על חלק מתקבולי מכירת הקרקע".

גם הקבלנים תומכים בתכנית של שר השיכון. מבחינתם, היא נותנת אפשרות לתכנן קדימה, לצפות את המשמעות הכלכלית וההשלכות על השוק.

הקידום של שתי התכניות במקביל צפוי להוביל לשינוי בשנה הבאה, אם אחת מהן תאושר סופית בחקיקה. בשבועות הקרובים צפויה האטה במספר העסקאות במשק, שיחכה לראות איזו יוזמה תקודם - ובאיזה מחיר.

סימן את המזון כיעד הבא. נתניהו (לע"מ)

שתי ההצעות הוגשו במקביל כפשרה

שעות ספורות לפני הדיון, נשא ראש הממשלה בנימין נתניהו דברים ביום עיון של הסגל הבכיר של המשטרה, ותמך בהורדת מחיר הקרקע. "אנחנו עושים היום צעד משמעותי במטרה להוריד את מחירי הדירות. אנחנו נקבע מחירי תקרה לפרויקטים ואנחנו נמכור קרקעות לקבלנים במחיר נמוך יותר בתנאי שהם יתחייבו למחיר שבו הם ימכרו את הדירה לאזרחים", אמר נתניהו.

ראש הממשלה סימן את המטרה הבאה לאחר הטיפול בשוק הנדל"ן - המזון. "אני יודע שיש עוד צעדים שאנחנו מתכננים לעשות להורדת יותר המחיה. אנחנו רוצים תחרות ומחירי מזון נמוכים יותר. אנחנו רוצים שינוי מגמה הן בשוק הדיור והן בשוק המזון", הוסיף.

אתמול נרשם מאבק בין שני המשרדים, לאחר שנטען כי ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לתמוך בתכניתו של אריאל. כתוצאה מפשרה בין הצדדים, הוחלט אמש לקדם את שתיהן במקביל. ההחלטה התקיימה בתום דיון בין הצדדים ובהתערבותו של ראש הממשלה נתניהו. תכנית "0% מע"מ" של לפיד עוררה ביקורת רבה בקרב אנשי משרדו ואף הביאה להתפטרות הכלכלן הראשי.

פרשנות: מי מהתכניות טובה יותר?