היום: הצבעה על רפורמות הנדל"ן של לפיד ואריאל

היום יתכנס קבינט הדיור להצבעה על רפורמות הנדל"ן שגיבשו משרד האוצר ומשרד השיכון. על פי תכניתו של לפיד, המע"מ על דירה ראשונה יורד ל-0%. על פי תכנית אריאל - מכרזים יינתנו לקבלנים שיציעו את המחיר הנמוך ביותר לדירה

המחירים יירדו? ארכיון (חדשות 2)

היום (ב') יתכנס קבינט הדיור לדון ולהצביע על שתי תכניות שנועדו להוריד את מחירי הדיור בישראל. ההצבעות ייערכו הן על תכניתו של שר האוצר, יאיר לפיד, להוריד את המע"מ על דירה ראשונה ל-0% וכן על תכניתו של שר השיכון, אורי אריאל, לאפשר מכרזים לקבלנים שיציעו את המחיר הזול ביותר לדירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההצבעה היום מגיעה לאחר שאתמול נרשם מאבק בין שני המשרדים, לאחר שעל פי ההערכות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי לתמוך בתכניתו של אריאל. לאחר הוחלט פשרה בין הצדדים, הוחלט אמש לקדם את שתיהן במקביל. ההחלטה התקיימה בתום דיון בין הצדדים ובהתערבותו של ראש הממשלה נתניהו.

הממשלה תגיש היום את תכנית "0% מע"מ" של לפיד, זו שמעוררת ביקורת רבה בקרב אנשי משרדו ואף הביאה להתפטרות הכלכלן הראשי, בהגבלה אחת: לפיד יצטרך להציג בתוך 45 ימים את הקריטריונים המדויקים לקבלת ההטבה, כך שיעברו את מבחן בג"ץ.

במקביל, תתקבל החלטה להקים ועדה שתקדם את תכנית "מחיר מטרה" של אורי אריאל, לפיה מכרזים יינתנו לקבלנים שיציעו את המחיר הנמוך ביותר לדירה - ולא את המחיר הגבוה ביותר על הקרקע. בתוך שלושה שבועות תגיש הוועדה את התכנית ותאשר אותה.

הקרב על הקרדיט

כל אחד מהמשרדים - האוצר והדיור - תוקף את תכניתו של השני. מצד לפיד טוענים שתכנית "מחיר מטרה" לא מספיקה ותיצור מלאי של 5,000 יחידות דיור בלבד בטווח הקרוב, מפני שהיא תחול רק על מכרזים של המדינה. משרד השיכון דורש לשנות את הקריטריונים שנקבעו בתכנית לפיד.

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג ממשיכה להתנגד לתכנית המע"מ, אבל תומכת במהלך של "מחיר מטרה" כי הוא מתמרץ מחיר נמוך לכל האוכלוסייה, ולא יוצר עיוותים. גם הקבלנים תומכים בתכנית זו; מבחינתם, היא נותנת אפשרות לתכנן קדימה, לצפות את המשמעות הכלכלית וההשלכות על השוק.

אם שתי התכניות הללו אכן יקודמו במקביל, השינוי צפוי להתרחש בשנה הבאה. זאת, אם מי מהן תאושר סופית בחקיקה. בשבועות הקרובים צפויה האטה במספר העסקאות במשק.