קרב הנדל"ן: "מע"מ 0%" תקודם במקביל ל"מחיר מטרה"

השר לפיד השיק תכנית אחת, השר אריאל תכנית שנייה. האחת נראית מיידית יותר, השנייה מקבלת תמיכה נרחבת מכלכלנים וגם מהקבלנים. מחר יתכנס קבינט הדיור ושם יוחלט לקדם את שתיהן במקביל - ואם שתיהן יאושרו, אנו צפויים לראות שינוי בשנה הבאה

הקרב על הנדל"ן. ארכיון (חדשות 2)

שתי תוכניות נדל"ן יוצאות לדרך - מי תגיע ראשונה לקו הסיום ולישראלים דורשי הדיור? לקראת כינוסו של קבינט הדיור מחר, ואחרי שהבוקר הושק "קרב הנדל"ן" בין תכניתו של שר האוצר לפיד לזו של שר השיכון אריאל, הוחלט הערב לקדם את שתיהן במקביל. ההחלטה התקיימה בתום דיון בין הצדדים ובהתערבותו של ראש הממשלה נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

איך זה יקרה? הממשלה תגיש מחר את תכנית "0% מע"מ" של לפיד, זו שמעוררת ביקורת רבה בקרב אנשי משרדו ואף הביאה להתפטרות הכלכלן הראשי, בהגבלה אחת: לפיד יצטרך להציג בתוך 45 ימים את הקריטריונים המדויקים לקבלת ההטבה, כך שיעברו את מבחן בג"ץ.

תזכורת: גם רווקים מעל 35 וזוגות ללא ילדים יזכו להטבה

פרשנות: מי מהתכניות טובה יותר?

במקביל, תתקבל מחר החלטה להקים ועדה שתקדם את תכנית "מחיר מטרה" של אורי אריאל, לפיה מכרזים יינתנו לקבלנים שיציעו את המחיר הנמוך ביותר לדירה - ולא את המחיר הגבוה ביותר על הקרקע. בתוך שלושה שבועות תגיש הוועדה את התכנית ותאשר אותה.

הקרב על הקרדיט

כל אחד מהמשרדים - האוצר והדיור - תוקף את תכניתו של השני. מצד לפיד טוענים שתכנית "מחיר מטרה" לא מספיקה ותיצור מלאי של 5,000 יחידות דיור בלבד בטווח הקרוב, מפני שהיא תחול רק על מכרזים של המדינה. משרד השיכון דורש לשנות את הקריטריונים שנקבעו בתכנית לפיד.

נגידת בנק ישראל קרנית פלוג ממשיכה להתנגד לתכנית המע"מ, אבל תומכת במהלך של "מחיר מטרה" כי הוא מתמרץ מחיר נמוך לכל האוכלוסייה, ולא יוצר עיוותים. גם הקבלנים תומכים בתכנית זו; מבחינתם, היא נותנת אפשרות לתכנן קדימה, לצפות את המשמעות הכלכלית וההשלכות על השוק.

אם שתי התכניות הללו אכן יקודמו במקביל, השינוי צפוי להתרחש בשנה הבאה. זאת, אם מי מהן תאושר סופית בחקיקה. בשבועות הקרובים צפויה האטה במספר העסקאות במשק.