עובדי כיל הפגינו וחסמו כבישים בתל אביב: "אנחנו אלה שמשלמים את המחיר"

כ-3,000 עובדי חברת כימיקלים לישראל המוחים על פיטוריהם הקרבים של כאלף עובדים, חסמו את צומת השלום-קפלן בתל אביב. כוחות משטרה ליוו אותם בדרכם לקריית הממשלה. יו"ר ועד העובדים: "הפיטורים – מכת מוות"

מחאת עובדי כיל מחריפה: כ-3,000 מעובדי חברת כימיקלים לישראל הפגינו בצהריים (ה') בצומת הרחובות השלום וקפלן בתל אביב. העובדים מחו על כוונת ההנהלה לפטר כאלף עובדים - זאת כחלק מצעדי ההתייעלות שבכוונת החברה לבצע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

העובדים חסמו את הצומת הסמוך למגדלי עזריאלי וצעדו לעבר קריית הממשלה, כשהם מלווים בכוחות משטרה. הם נשאו שלטים בהם תקפו את בני משפחת עופר, בעלי השליטה במפעל וכתבו: "עידן עופר, אבא היה מתבייש בך. עוד משהו מגעיל שהתחיל בכיל" ו-"התייעלות? זו עבודה בעיניים!"

"היינו 1,100 עובדים ובשנה האחרונה אנחנו בתכנית התייעלות במהלכה יפוטרו כ-200 איש", אמר משה חדד, יו"ר ועד העובדים במפעל "רותם אמפרט" - מפעל לייצור דשנים בדרום מקבוצת כיל. "על אף התכנית, הם כעת מבקשים להוציא 15 עובדים נוספים וזאת מבלי לשבת ולדבר עם העובדים".

"הפיטורים - מכת מוות לעובדים"

חדד הוסיף: "כאן אמרנו די. אנחנו כבר 8 ימים שובתים ומבקשים שיישבו איתנו למשא ומתן. את מחיר ההתייעלות אנחנו כבר שילמנו השנה, מתי הם יתחילו לשלם? ההנהלה רק מתרחבת - ובכל פעם העובדים נושאים את הכל על כתפיהם".

לדבריהם, הפיטורים המתוכננים עשויים לפגוע אנושות בעיקר בעובדים תושבי הדרום: "רוב העובדים הם מאזור דימונה, ערד וירוחם וגם באר שבע. למפוטרים בעיירות הפיתוח הפיטורים יהיו מכת מוות. לא תהיה להם תעסוקה אחרת, הם נידונו לאבטלה".

לטענת העובדים, רק שלשום פורסם שמנכ"ל כיל הרוויח השנה 20 מיליון שקלים וכי החברה עצמה הרוויחה 3 מיליארד שקלים.

מחברת כיל נמסר בתגובה: "החברה מתמודדת עם מציאות בעייתית ודחופה הנובעת מהמשבר בשווקים בהם היא פעילה, מירידת כושר התחרותיות של המפעלים בישראל ומגזירות שממשלת ישראל הנחיתה עליה. מחויבות חוקית, לצד אחריות לעתיד החברה ופרנסת העובדים, מחייבים את הנהלת החברה לגבש תכנית מיידית להתמודדות עם המשבר בשווקים וירידת כושר התחרותיות של החברה. הנהלת כי"ל שבה וקוראת לנציגי העובדים לפגוש את נציגי ההנהלה ולקחת חלק בדיאלוג אמיתי ורציני לקראת גיבוש ומימוש תכנית ההתייעלות בחברה".