שר האוצר: "הורדת המע"מ לא מיועדת לכלכלנים, לפוליטיקאים ולבעלי אינטרסים"

יומיים לאחר שבישר על תכנית הנדל"ן שלו, ספג שר האוצר יאיר לפיד לא מעט ביקורות, ובראשן התפטרותו של הכלכלן הראשי במשרד האוצר. כעת, לפיד מגיב לטענות – באמצעות הפייסבוק כמובן. "בניגוד לעבר", הבהיר השר, "המדינה מוכנה היום להפסיד מיליארדי שקלים כדי להוריד את מחירי הדיור"

"זה רק חלק מתכנית מפורטת". לפיד, ארכיון (חן גלילי)

שר האוצר יאיר לפיד ספג ביקורת מכל הכיוונים כשהציג את תכניתו לבטל את המע"מ על דירות חדשות בתנאים מסוימים. הבוקר הוא עונה למבקרים, שוב באמצעות הפייסבוק, וטוען: "הורדת המע"מ לא מיועדת לכלכלנים, לפוליטיקאים ולבעלי אינטרסים. היא מיועדת לצעירים ממעמד הביניים ששירתו בצבא, עובדים קשה, מגדלים את ילדיהם באהבה ולא מצליחים לגמור את החודש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אתמול הודיע הכלכלן הראשי במשרד האוצר על התפטרותו בעקבות אי האמון שלו בתכנית לפיד. גם פוליטיקאים וגם גורמים בשוק הדיור מתחו ביקורת על המהלך. "הורדת המע"מ על דירות חדשות היא לא מטרה, היא כלי", מסביר לפיד להם ולציבור. "המטרה הייתה ונשארה אחת: להוריד את מחירי הדיור".

שר האוצר מבהיר כי הצעד החדש הוא למעשה מימוש הבטחת הבחירות של יש עתיד. "הצעירים יודעים עכשיו שהתכוונו לכל מילה כשאמרנו שבניגוד לעבר, המדינה מוכנה היום להפסיד מיליארדי שקלים כדי להוריד את מחירי הדיור", כתב.

לפיד הסביר כי לא מדובר בצעד בודד במאבק במחירי הדיור. "זה רק חלק מתכנית מפורטת שתוצג בקבינט הדיור הקרוב, אחרי שעבדנו עליה במשך חודשים ארוכים עם עשרות אנשי מקצוע ממשרד האוצר ומהמגזר הפרטי. התוכנית תעלה את היצע הדירות, תקל על השוכרים, תקשה על הספקולנטים ותוריד את המחירים".

בין המבקרים את התכנית היו גם חרדים שטענו לאפליה כיוון שהפטור ממע"מ יינתן רק למי ששירתו בצבא. "בניגוד לכל ההשמצות התוכנית בהחלט כוללת גם אתכם (החרדים)", כתב לפיד. "נשמח מאוד לתת את ההקלה המשמעותית הזו גם לכם. כל מה שאתם צריכים לעשות כדי לקבל אותה זה להתגייס לצה"ל או לשירות האזרחי".