אחרי החתימה: האם המטיילים הישראלים יוכלו לעבוד בברלין?

גרמניה ובירתה ברלין הפכו בשנים האחרונות ליעד מועדף על התייר הישראלי. עכשיו, עם חתימת ההסכם שיאפשר לתיירים לעבוד שם - ההתעניינות רק גוברת. אילו עבודות ממתינות לצעירים הישראלים? כל התשובות לאלו שכבר התחילו לארוז

ברלין נחשבת כבר זמן רב לאחד מהיעדים הפופולאריים בקרב הצעירים הישראלים. עכשיו, ביקורה של קנצלרית גרמניה אנגלה בישראל פותח בפני מטיילים רבים אפשרות לעבוד במדינה למשך שנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"נאפשר לאזרחי ישראל וגרמניה אישור להתגורר במדינה השנייה למשך שנה בצורה חופשית מביורוקרטיה", אמרה מרקל במהלך מסיבת העיתונאים שכינסה אמש (ג') יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אנחנו נקבל בשמחה ישראלים צעירים שירצו לבוא לגרמניה".

על פי ההסכם שנחתם בין שתי המדינות, הגרמנים יעניקו אשרה מסוג זה לישראלים בני 18-30 המעוניינים לעבוד כשכירים בגרמניה, למשך שלושה חודשים למעסיק. בכל שנה יונפקו כ-500 אשרות טיול-עבודה לישראלים בגרמניה ומספר דומה של אשרות לגרמנים בישראל.

"כל התחומים יהיו פתוחים"

התנאים שמציבה ממשלת גרמניה לקבלת האשרה המיוחלת כרוכים בהצגת כרטיס טיסה הלוך-חזור, בביטוח רפואי לכל תקופת הנסיעה, וכן בהוכחת יכולת מימון השהות באופן עצמאי.

אך על אף ההבטחות הגדולות, בשלב זה ההסכם טרם נכנס לתוקף ובחברות המציעות עבודה לישראלים בגרמניה עדיין לא מדברים משרות שונות מאלו שהוצעו עד כה. "התקשרו אלינו בגלל ההסכם הזה בימים האחרונים לא מעט אנשים אבל הוא פשוט לא נכנס לתוקף", הסבירו באחת החברות. "העבודה בגרמניה היא לרוב בתחום המכירות בעגלות ובקיוסקים, של מוצרי ים המלח למשל".

כשייכנס ההסכם לתוקפו, הוויזה תאפשר עבודה במשרות זמניות בלבד, אך ללא הגבלת תחום התעסוקה. כשההסכם יצא לדרך תאפשר הממשלה הגרמנית לצעירים לעבוד בברלין הזולה ופופולארית, וממשלת ישראל תצטרך לחשוב ביצירתיות על הדרכים - שייגרמו להם לחזור.