בנק ישראל מזהיר משימוש בביטקוין: "עלול לשמש למימון טרור"

בהודעה שפרסם בנק ישראל בשיתוף ארגונים כלכליים נוספים, הזהירו בכירים במערכת הכלכלית מפני שימוש במטבע הווירטואלי הפופולרי ביטקוין - זאת בדומה למדינות נוספות בעולם. הסיבות: חשש בהשתתפות של מימון פעולות טרור, חשיפה לרמאויות וגניבות ופריצות למחשבים

מממן פעולות טרור. ביטקוין (רויטרס)

זהירות, מטבע ווירטואלי: בנק ישראל, הרשות לניירות ערך ומוסדות כלכליים נוספים במדינה הזהירו היום (ד') מהשימוש במטבע הפופולרי ביטקוין ודומיו בהודעה רשמית שפרסמו. החשש בשימוש במטבע: סיכוני הלבנת הון, מיסוי והגנת הצרכן ואף מימון טרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחר ישיבה בהשתתפות בכירי המערכת הכלכלית שכונסה על ידי נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג, פורסמה ההודעה בה אותם גורמים ביקשו להזהיר את הציבור מהסיכונים האפשריים של שימוש במטבע הווירטואלי המבוזר, שאינו נמצא בשליטת שום גורם בנקאי מרכזי.

להערכת הבכירים, מאחר ושימוש במטבעות וירטואליים מאפשר את העברתם באופן אנונימי, פעמים רבות תוך עקיפת הצורך בשימוש בגורמים הפיננסיים עליהם חל משטר איסור הלבנת הון ומימון טרור, מדובר בפעילות בעלת מקדם סיכון גבוה בנוגע להלבנת הון ומימון טרור.

העסקות המערבות מטבעות וירטואליים מבוזרים הן אמנם גלויות ומתבצעות ישירות בין שני צדדים, אולם הצדדים לעסקה נשארים אנונימיים, דבר שלרוב מקשה על התחקות אחריהם. אנונימיות זו עלולה להיות מנוצלת לצרכים פליליים, לרבות להלבנת הון, מימון פעילות בלתי חוקית ומימון טרור.

שימוש בביטקוין: פתח לפריצות, גניבות ומעשי מרמה

אזהרה למשתמשים במטבע. הנגידה פלוג (אייל יצהר, גלובס)
עוד הזהירו בכירי המערכת הכלכלית כי המאפיינים הייחודיים של המטבעות הווירטואליים עלולים להוות קרקע פורה לפעולות מרמה, כדוגמת "הונאות פונזי" - הונאת ממון שבה מובטח למשקיעים החזר השקעה גבוה במיוחד בפרק זמן קצר, אך למעשה כספי החזר ההשקעה המוצגים כפירותיה משולמים מכספם של המשקיעים העתידיים ואינם אלא החזר חלקי של הקרן.

כמו כן, העסקות במטבעות וירטואליים המבוזרים אינן ניתנות לביטול, ומרגע בו בוצעה מכירה לא ניתן להשיב את הערך ששולם. אי לכך, השימוש בהם כאמצעי תשלום חשוף להונאות אי אספקת מוצר או שירות, בהן לאחר התשלום לא מועברת על ידי הספק או נותן השירות כל תמורה.

מטבעות וירטואליים כמו ביטקוין נשמרים בדרך כלל על גבי מחשב או טלפון חכם, ולפיכך הם חשופים לפריצה למחשבים ולגניבה בסכומים גדולים. בנוסף, מקרה של אובדן או שיכחת סיסמת הגישה עלולים להוביל לאובדן מוחלט של הערך האצור במחשב או בטלפון.

לאור הסיכונים, ממליצים בבנק ישראל ובגופים הנוספים לציבור ששוקל שימוש במטבעות וירטואליים מבוזרים להיות מודע לסיכונים הייחודיים הגלומים בשימוש בהם, ולגלות ערנות וזהירות מוגברת. אזהרה דומה בנוגע לשימוש במטבעות אלה יצאה גם בארה"ב, בקנדה ובמדינות האיחוד האירופי.