ענקית אנרגיה אוסטרלית תרכוש רבע מהזכויות על מאגר לווייתן

חברת Woodside תרכוש רבע מהזכויות על מאגר הקידוח הגז הטבעי הימי הגדול ביותר שנמצא בעשור האחרון, על פי שווי שוק של כ-1.08 מיליארד דולר למאגר. במסגרת הסכם הבנות בין הצדדים הסכימה החברה האוסטרלית לשלם 350 מיליון דולר כפרמיה על ייצוא גז בצנרת למדינות באזור

קידוח לווייתן

עסקת ענק בתחום האנרגיה: חברת האנרגיה האוסטרלית Woodside תיכנס כשותפה במאגר "לווייתן" ותרכוש 25% מהזכויות במאגר בסכום של כ-2.71 מיליארד דולר - כך סוכם במזכר הבנות לאחר משא ומתן ממושך בין הצדדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחר השלמת העסקה תחזיק החברה האוסטרלית ברבע מהזכויות במאגר בתמורה לתשלומים ומחויבות לתמלוגים. עם הצטרפותה של Woodside יתעדכנו אחזקות השותפים בלווייתן כך: דלק קידוחים (16.93%), אבנר חיפושי נפט (16.93%), נובל אנרג'י (30%), וודסייד (25%) ורציו (11.12%).

במסגרת מזכר ההבנות הסכימה וודסייד להגדלת התשלום הראשוני לשותפי "לווייתן" ל-850 מיליון דולר, במקום 696 מיליון דולר לפי מכתב הכוונות. תשלום נוסף, בגובה 350 מיליון דולר, ישולם לאחר קבלת החלטת השקעה (FID) על פיתוח המאגר, שעלותו הכוללת נאמדת בכ-8 מיליארד דולר. 350 מיליון דולר נוספים ישולמו עם תחילת ייצוא הגז ובסך הכל תשלם וודסייד לשותפיה כ-1.3 מיליארד דולר במהלך מכירות הגז לייצוא.

וודסייד הינה אחת החברות המובילות בעולם בתחום הגז הטבעי והיא מתמחה בייזום, הקמה, סחר, שיווק ופיתוח של מתקני הנזלת גז. מאגר לוויתן מכיל כ-19 TCF (טריליון רגל עוקב) והינו מאגר הגז הטבעי הימי הגדול ביותר שנמצא בעשור האחרון בעולם.

אחד הנושאים שמעכבים עדיין חתימה סופית על העסקה הוא סוגיית המיסוי. בנושא זה קיים פער בין עמדת רשות המסים המבקשת לגבות מס רווחי הון על העסקה מיד עם חתימתה לבין השותפים המבקשים לקבל דחייה בתשלום המס בנימוק שלפיו כל התמורה הכספית ממכירת הזכויות תושקע בפיתוח המאגר. נראה כי בנושא זה יצטרכו להתקיים דיונים נוספים בין השותפים בלווייתן, וודסייד ורשות המסים.