בנק ישראל: עלייה של 8% במחירי הדיור

האם בועת הנדל"ן בישראל ממשיכה להתנפח? נתונים חדשים שחשף בנק ישראל מצביעים על עלייה נוספת במחירי הדיור בארץ. על פי הדוח, על מנת לרכוש דירה חדשה בשנת 2013 שכיר בישראל צריך לחסוך 12 משכורות שנתיות - לעומת 8 משכורות שנתיות בשנת 2008

עלייה של 8% במחירי הדיור בארץ (רויטרס)

בממשלה ממשיכים לנסות לפתור את המשבר בשוק הדיור, אך מחירי הדירות רק מוסיפים לעלות. מהסקירה הכלכלית של בנק ישראל למחצית השנייה של שנת 2013, עולה כי מנובמבר 2012 עד אוקטובר 2013 עלו מחירי הדיור ב-8%. על פי הנתונים, מספר העסקאות הגיע לשיא של כל הזמנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בנוסף, נכתב בסקירה כי למרות העלייה בבנק ישראל בדקו ומצאו כי היחס בין מחיר ממוצע של דירה לשכר ממוצע למשרת שכיר הגיע לשיא כל הזמנים, ובספטמבר האחרון עמד על 12 משכורות שנתיות, שהן 144 משכורות חודשיות. זאת, לעומת 96 משכורות חודשיות במחצית 2008.

בבנק ישראל מדגישים כי יחס זה מבטא את יוקר מחירי הדיור. "בשלוש השנים האחרונות עלה מספרן של התחלות הבנייה על גידול במספר משקי הבית", ציינו בבנק ישראל. "יש בנתון הזה כדי למתן את ההשפעה של המחסור בדירות במחירי הדירות. מספר התחלות הבנייה גדל מ-42 אלף ב-2012 ל-44 אלף ב-2013".

בבנק ישראל הזכירו את הצעדים שנקט המפקח על הבנקים דוד זקן כדי להגביל את לקיחת המשכנתאות ומסבירים חלק מחוסר יעילותם בעובדה כי "עלויות המימון נותרו נמוכות והן מריצות את משקי בית להוסיף לרכוש".