האם יפורק סופית מונופול הגז? המדינה הגישה הצעת פשרה

על פי ההצעה המרוככת, דלק ונובל אנרג'י ימכרו את המאגרים הקטנים יותר, ותשובה יוותר על מאגר תמר. שתי החברות ימשיכו להחזיק במאגר הגדול ביותר, לוויתן, אף שימכרו את הגז בנפרד לצורך יצירת תחרות. בנוסף, ייקבע מחיר תקרה לגז הטבעי. החברות שוקלות את ההצעה, ועל פי ההערכות הן צפויות להיענות לה בחיוב

מאגר לוויתן (חדשות 2)

האם מונופול הגז בדרך לפירוק סופי? היום (רביעי) הציגה המדינה את הצעת הפשרה שלה, שאמורה ליצור תחרות ולהוריד את מחירי הגז הטבעי. המתווה הוצג ליצחק תשובה, הבעלים של דלק, ולחברת נובל אנרג'י האמריקנית. הם עדיין מתלבטים ולא השיבו על ההצעה, אבל על פי ההערכות הסיכוי שיקבלו אותה טוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רק לפני חודשיים המדינה עשתה שרירים, והיום היא מציעה הצעה מרוככת יותר בניסיון לסיים את הפלונטר עם חברות הגז. הדרישה ההתחלתית של הממונה על ההגבלים העסקיים ליצחק תשובה ושותפיו הייתה - תמכרו את אחד ממאגרי הגז הגדולים, או תמר או לוויתן, כדי שתהיה תחרות אמיתית בשוק הגז. אבל הם נאבקו.

"כל האינטרס שלנו הוא שהגז יזרום כמה שיותר מהר למדינת ישראל", אמר תשובה. "זה מייצר את הצמיחה, מבריא את הכלכלה, יוצר הכנסות למדינה, אנחנו משלמים 60% מס, וזה האינטרס של המדינה".

(AP)

וזאת ההצעה שמונחת הערב על השולחן: תשובה ייאלץ למכור את אחזקותיו במאגר תמר, נובל אנרג'י לעומת זאת, תישאר שם. שתי החברות יחוייבו למכור את מאגרי כריש ותנין, שהם שני מאגרי גז קטנים יחסית, אבל הם יישארו הבעלים של המאגר הגדול והמשמעותי לוויתן, אבל ימכרו את הגז בנפרד ממנו, בציפייה לייצר תחרות בשיווק. בנוסף יהיה סוג של פיקוח מחירים - ייקבע מחיר תקרה לגז הטבעי.

זאת ההצעה, אבל עדיין לא ברור אם יש לה קונים. שותפויות הגז לומדות אותה, ועדיין לא הודיעו אם יקבלו אותה או לא. דבר אחד ברור: זו לא ההצעה הסופית בהחלט, אלא עוד בסיס למשא ומתן.