דוח המבקר: המופע של מדונה - בזבוז אלפי שקלים

מבקר המדינה מתח ביקורת על ההסכם שנחתם בין משרד התיירות למפיק המופע של מדונה במטרה לקדם את התיירות לישראל. לדברי המבקר, המשרד הוציא עשרות אלפי שקלים על המופע והשר לשעבר מיסז'ניקוב קיבל כרטיס בחינם בניגוד לחוק

קידמה את התיירות לישראל? מדונה (רויטרס)

בספטמבר 2009 נרשמה התרגשות רבה בקרב חובבי הפופ בישראל, עם הגעתה של הזמרת מדונה לשתי הופעות בארץ. שר התיירות דאז, סטס מיסז'ניקוב, ביקש לנצל את ביקורה של מלכת הפופ לקידום התיירות בישראל, אך דוח של מבקר המדינה שהוגש הבוקר (ד') מותח ביקורת על התנהלותו ואף טוען: השר קיבל כרטיס בחינם בניגוד לחוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת הניסיון לקידום התיירות בישראל, חתם משרד התיירות על הסכם עם המפיק שוקי וייס, ובו נקבע כי בתמורה לתשלום של 56 אלף שקלים - במהלך הופעותיה של מדונה בארץ יוקרן סרטון של נופי ישראל על גבי מסכי ענק. על פי המפיק, את ההופעות היו אמורים לפקוד אלפי תיירים שיגיעו אליהן במיוחד. כמו כן נקבע כי משרד התיירות יקבלו לידיו צילומים המתעדים את ביקורה של מדונה בישראל לשימושו.

מבקר המדינה יוסף שפירא קבע כי ההסכם נחתם למרות שכבר ביולי 2009 הודיעה מדונה כי אינה מעוניינת בסיורי משרד התיירות בישראל. בסופו של דבר העביר המפיק תצלומים מסיורים שקיימה באופן עצמאי, אך אלו היו באיכות ירודה ולא תיעדו את ביקורה בישראל כפי שנקבע תחילה.

כרטיסי חינם בניגוד לחוק 

הדוח אף מותח ביקורת על כך שמשרד התיירות מימן את שכירתם של ארבעה מסכי ענק, ששימשו ממילא גם להקרנת המופעים, ובכך נחסכו הוצאותיו של המפיק. כמו כן, מלבד הסרטונים הוקרנה ברכה של השר מיסז'ניקוב ואליה צורף דיוקנו - וזאת בניגוד לחוק הבחירות.

עוד נכתב בדוח כי על אף שהמופע היה מיזם עסקי פרטי, הודפסו לקראתו פליירים בעלות של 20 אלף שקלים ובהם ברכה אישית של השר. מבקר המדינה מתח ביקורת על כך שהשר מיסז'ניקוב וכמה מעובדי משרדו קיבלו כרטיסים חינם למופע, בניגוד לחוק המתנות ולעמדת היועץ המשפטי. מדובר בכרטיס רגיל אחד בשווי 500 שקלים ובשיש כרטיסי אח"מ, בשווי 2,500 שקלים כל אחד. לדברי המפיק, 25 כרטיסים הועברו למשרד התיירות, מתוכם 18 כרטיסי אח"מ.

הדוח מבקר גם את משרד התיירות על כך שאירח את יו"ר התכנון והתפעול של מדונה ואת בת זוגו במלונות פאר ברחבי הארץ ובמקומות בילוי שונים במשך 5 ימים, בעלות כוללת של 17 אלף שקלים, וזאת בניגוד לכללים ולתנאים שנקבעו בנוהל המשרד וללא כל תועלת מהאירוח.