מסתמן הסדר החוב הגדול בישראל: "תספורת" של 5 מיליארד בצים

חברת הספנות שבבעלות החברה לישראל צפויה לחתום על הסדר, לפיו תימחק מחצית מהחוב שלה שעומד על עשרה מיליארד וחצי שקלים. בהסדר נקבע עוד, כי החברה לישראל, שבשליטת משפחת עופר, תישאר עם כ-30 אחוזים בלבד ממניות צים ותאבד את השליטה בחברה

הסדר חוב שני בתולדות צים. ארכיון (רויטרס)

עידן עופר מצטרף למועדון הסדרי החוב של תל אביב. לאחר חודשים ארוכים של דיונים אינטנסיביים, צפויה חברת הספנות צים שבבעלות החברה לישראל של עופר לחתום בקרוב על הסדר החוב השני בתולדותיה. בכך תקבל את תואר הכבוד המפוקפק של החברה הישראלית שהעניקה את ה"תספורת" הגדולה ביותר לנושיה - כ-50% מחוב של כמעט 10 מיליארד וחצי שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהסדר החוב הראשון, שנחתם בסוף 2009, נפרסו חובות צים לנושים על פני מספר שנים, והחברה לישראל הזרימה מעל חצי מיליארד דולר לתוך חברת הספנות. לפי מזכר ההבנות הנוכחי, בין צים לנושיה, תזרים החברה לישראל כ-200 מיליון דולר נוספים לצים, כנגד הקצאת מניות, ותדולל להחזקה של 33% ממניות חברת הספנות. הסכמת בעלי מניות המיעוט בחברה לישראל להזרמת ההון היא תנאי לקיום הסדר החוב,  ולא בטוח שהיא תושג.

נושי צים: הבנקים, המספנות ומחזיקי האג"ח - יקבלו במסגרת ההסדר 66% ממניות החברה, ולמעשה ישלטו בדירקטוריון החברה לספנות. זאת כנגד תספורת ענקית של 50% מהחוב הכולל, כלומר כ-1.5 מיליארד דולר.

למחזיקי האג"ח של צים יונפקו במסגרת ההסדר אג"ח חדשות, ואילו הישנות יימחקו. בעל השליטה בחברה לישראל, עידן עופר, ושותפו אודי אנג'ל, יוותרו על חוב בהיקף של מאות מיליוני דולרים שחבה צים כלפי חברות הספנות של השניים.

צים שרויה במשבר שממנו לא הצליחה להתאושש מאז 2008, עקב השפל המתמשך בענף הספנות העולמי. החברה סוחבת על גבה חוב עתק המסתכם בכ-2.7 מיליארד דולר, מתוכו 1.42 מיליארד דולר לבנקים זרים, 875 מיליון דולר למספנות והיתרה - 391 מיליון דולר, למחזיקי האג"ח.