אובמה: סטנלי פישר ימונה לסגן יו"ר הבנק הפדרלי

נשיא ארה"ב ברק אובמה מינה היום את נגיד בנק ישראל לשעבר סטנלי פישר לסגן יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, כפי שדיווחנו לראשונה בחדשות 2. אובמה: "אסיר תודה שהוא לקח את התפקיד"

נגיד בנק ישראל לשעבר סטנלי פישר מונה לסגן יו"ר הבנק הפדרלי של ארה"ב - כך החליט הנשיא האמריקני ברק אובמה. לפני כחודש חשפנו לראשונה בחדשות 2 את הכוונה למנותו לתפקיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הוא יחליף בתפקידו את ג'נט ילן, שמכהנת היום כסגנית יו"ר הפדרל ריזרב, בן ברננקי. היא תיכנס לנעליו כשיפרוש בינואר ותכהן כראשת הפד, ופישר יחליף אותה ויכהן כסגנה. תפקיד סגן נגידת הבנק המרכזי של ארצות הברית הוא אחד התפקידים הבכירים ביותר - לא רק בכלכלה האמריקנית אלא בכלכלה העולמית כולה.

אובמה אמר כי "פישר מוכר כאחד מהמוחות המובילים בעולם במדיניות כלכלית והוא מהמנוסים ביותר. אני אסיר תודה שהוא הסכים לקחת על עצמו את התפקיד החדש הזה, ואני סומך ובטוח שהוא וג'נט ילן יהיו צוות נהדר".

בחודש שעבר כשפישר היה בארץ הוא נשאל לגבי עתידו, והשיב בתשובה מעורפלת: "בימים אלה אני מחפש עבודה. קיבלתי עצה לא לקבל תפקיד עד שחיכיתי לפחות שישה חודשים, שזה עוד שלושה שבועות, אז אני כנראה מתקרב להחלטה". עד חודש יוני האחרון הוא כיהן בתפקיד הנגיד, עד שקיבל החלטה מפתיעה לפרוש מתפקידו.

בחודש שעבר כתב ג'פרי פרנקל ב"גארדיאן" כי פישר הוא בחירה מצויינת עבור הפדרל ריזרב. פרנקל ציין כי "פישר יהיה הבחירה המושלמת, בהינתן שילוב היכולות, איכויות והניסיון היחודיים שלו".

פישר תואר במאמר כאחד המומחים הגדולים לכלכלה מוניטרית בקריירה האקדמית שלו, וככלכלן היחיד, מאז ג'ון מיינרד קיינס, ש"משלב בצורה טובה יכולת אנליטית, יכולת שיפוט טובה, הבעה ברורה, מסירות חסרת אגו לשיפור העולם והיכולת להביא דברים לביצוע - עם הומור קר רוח".