ביהמ"ש הכריע סופית: IDB - לאלשטיין ובן משה

השליטה בקונצרן הגדול במשק - IDB - תועבר לידי מוטי בן-משה ואדוארדו אלשטיין - כך הכריע בית המשפט המחוזי בתל אביב. השופט איתן אורנשטיין ציין כי "לא ניתן לשלול שבן משה הוא בעל השליטה". עם זאת, קבע השופט כי יש לעכב ביצוע של העברת הבעלות לידיהם עד לדיון בערעורו של נוחי דנקנר

קיבלו את השליטה. בן משה ואלשטיין (מוטי קמחי, ynet, רויטרס)

בית המשפט המחוזי בת"א הכריע סופית כי השליטה בקונצרן הגדול במשק - IDB - תועבר מנוחי דנקנר לידי מוטי בן-משה ואדוארדו אלשטיין. בשבוע שעבר הוגשו לבית המשפט מסקנות צוות הבדיקה שמונה לחקור את עסקיו ומקור ממונו של בן משה, וההערכה הייתה היא כי לא נמצאה סיבה מספקת - "אקדח מעשן" על מנת לפסול את העברת הבעלות. השופט איתן אורנשטיין ציין כי "לא ניתן לשלול שבן משה הוא בעל השליטה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הוא הוסיף כי "לא קיים ממצא שמקור הכספים זר. צוות הבדיקה גילה שבן משה שולט בכל החברות שלו". לדבריו, "היה מקום לקיים חקירה ויש להתייחס לכך בפסק הדין". השופט איתן אורנשטיין התייחס לתוצאות הבדיקה אודות מקורות המימון של מוטי בן משה: "צוות הבדיקה מצא, שמקור הכספים שהופקדו על ידי אקסטרא לביצוע ההסדר, הינם מחשבונות הפעילות השוטפת של החברות שבקבוצה ושלא קיים ממצא שלפיו מקור הכספים הינו זר לפעילותה".

"אין ספק שנעשתה בדיקה מקיפה, יסודית וממצה, בהתחשב במגבלות הזמן ובמיקומם של הנכסים שלגביהם נדרשה הבדיקה. התקיימו מספר רב של פגישות, נאספו מסמכים לרוב ממגוון סוגים, התקבל מידע רב ביותר אודות קבוצות בעלי השליטה, נערכו תשאולים ותוחקרו מספר רב של גורמים. ככל שלא יהיה שינוי מהותי לרעה, תוכל קבוצת אקסטרא לעמוד בהתחייבויותיה שלפי הסדר הנושים", קבע אורנשטיין.

עוד הוסיף השופט במהלך הדיון: "מבחינת השליטה בקבוצה, מצא צוות הבדיקה שהבעלות והשליטה באקסטרא ישראל היא של בן משה. בצד זאת, לא אותר כל גורם שלישי שיכול לכוון את פעילות הקבוצה בחו"ל או מי שיכול להיחשב כבעל שליטה בה, פרט לבן משה. בהסתמך גם על חוות דעת זרות וכן על מכלול ממצאים נוספים, הגיע צוות הבדיקה לידי מסקנה שלפיה לא ניתן לשלול, שבן משה הוא בעל השליטה האפקטיבי בקבוצת אקסטרא, ואין ממצא הסותר זאת".

דנקנר, ארכיון (רויטרס)

עם זאת, קבע השופט אורנשטיין כי יש לעכב את העברת הבעלות על הקונצרן מדנקנר לידיהם של אלשטיין ובן משה לאחר הדיון בערעור שיגיש דנקנר בתוך 15 יום. "באיזון הראוי סבורני, כי יש מקום לעכב את ביצוע פסק הדין, אך בכפוף לכך שהסכום שהפקידה קבוצת דנקנר להבטחת הצעתה להסדר הנושים, יבטיח גם את הנזק שעלול להיגרם מבקשתה לעיכוב הביצוע. לא יבוצעו בחברה וכן בחברת פיתוח כל פעולות שאינן במהלך העסקים הרגיל", קבע אורנשטיין. "הערעור יוגש בתוך 15 יום, ובצדו בקשה לבית המשפט העליון להקדים, במידת האפשר, את שמיעת הערעור".

האתר של בן-משה הפיץ תכנים מיניים?

לפני כשבועיים בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר את הסדר הנושים. בהכרעת הדין קבע השופט אורנשטיין כי מימוש העברת השליטה בתאגיד תלוי בכך שבן-משה יחשוף יותר מעסקיו. בן-משה בירך על ההכרעה והבהיר כי הוא נכון לעמוד בדרישת בית המשפט. "עברנו מסע השמצות וביום ראשון הייתי מוכן להציג לבית המשפט את המסמכים הדרושים כדי להפריך את ההכפשות חסרות השחר של קבוצת נוחי דנקנר", הצהיר אחרי הכרעת הדין.

יחד עם זאת, המשיכו לרחף סימני שאלה סביב עסקיו של בן-משה. בין היתר עלה חשד כי בחילת דרכו של בן משה חברה גרמנית בשם "MM International Advertising", שהיתה בבעלותו, הפעילה בין היתר אתר אינטרנט בשם "לוגוס מג'יק", שעל פי מסמכים שהגיעו לידי חדשות 2 פרסם בין היתר תכנים פוגעניים בעלי אופי מיני.

בשנת 2002 נכנס האתר לרשימה מפוקפקת בדוח של המועצה לשלום הילד בגרמניה, שם הוא מופיע תחת הכותרת "הצעות באינטרנט", ומוגדר כאתר המספק תכני "סקס וארוטיקה".

המיליונר הסודי: משכנתא על הבית, תשלומים על יונדאי משנת 2007

עוד פורסם כי לאיש העסקים משכנתא על סך 700 אלף שקלים על ביתו במודיעין - בית ששווה כמעט שלושה מיליון שקלים. עוד ממסמכים שהגיעו לידי חדשות 2 עלה כי כי רכבו של בן משה - יונדאי לבנה משנת 2007 - ממושכן לבנק מזרחי טפחות.

בשיחה עם חדשות 2 אישר בן משה את קיומן של שתי ההלוואות. "רכשתי את הבית בסיוע משכנתה בריביות טובות מלכתחילה", הסביר. "לא שווה כרגע להחזיר אותה". בנוגע לכלי הרכב אמר בן משה: "אכן קיים משכון, זה מכיוון שאחת החברות שלי בישראל, חברה פחות פעילה, איחרה בהגשת הדוחות לרשם - דבר שנודע לנו רק עכשיו באדיבות חקירותיו של דנקנר".