שנה חדשה: שכרם של ראש הממשלה הנשיא והשרים עולה

בעוד שרבים חושבים איך להתמודד עם העלאות המחירים שהביאה השנה החדשה, שכר צמרת המדינה - הנשיא, ראש הממשלה, השרים וחברי הכנסת יעלה באלף שקלים בממוצע, במסגרת עדכון אוטומטי. בנוסף, גם שכר החיילים הקרביים והעורפיים שודרג

עדכון שכר אוטומטי. פרס ורה"מ, ארכיון (רויטרס)

בעוד הציבור נאנק תחת הנטל, החל מהמשכורת הבאה, שכרם של נשיא המדינה, ראש הממשלה, השרים, סגניהם, חברי הכנסת והשופטים הבכירים צפוי לעלות בשיעור שבין 1.8% ל-2.5% ולהשתדרג ב-1,000 שקלים בממוצע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההעלאה נובעת מעדכון אוטומטי בהתאם למדד המחירים לצרכן והשכר הממוצע במשק, עדכון שזכה לביקורת רבה משום שרוב העובדים בישראל לא נהנים מעדכון דומה בהתאם למדד המחירים.

לאחר העדכון קיבל נשיא המדינה תוספת של 1,502 שקלים לשכרו, והוא ירוויח 55,160 שקלים. ראש הממשלה זכה לתוספת של 832 שקלים, ושכרו עומד על 47,065 שקלים. שרי הממשלה ומבקר המדינה זכו לתוספת קטנה יותר, 747 שקלים בחודש, והם ירוויחו 42,228 שקלים.

חברי הכנסת יזכו גם הם לתוספת של 1,072 שקלים ושכרם יגיע ל-39,372 שקלים. נשיא בית המשפט העליון ירוויח 53,970 שקלים, לאחר שקלול הוותק שלו שמשפיע גם הוא על השכר.

כמה ירוויחו הבכירים השנה? (AP, חדשות 2)

בזמן שהציבור מתבקש להדק את החגורה, מפלגת יש עתיד, באמצעות ח"כ שמעון סולומון, ביקשה להציע חוק שיקפיא את תוספת שכרם של נבחרי הציבור. יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין הסביר כי לא ראוי שהח"כים יקבעו באמצעות חוק את שכרם, ולכן העביר את הפנייה לוועדה הציבורית בראשותו של השופט גרונאו לתת המלצות בעניין לוועדת הכנסת.

אלא שמאז גרונאו סיים את תפקידו וכעת על היועץ המשפטי לכנסת עורך הדין אייל ינון למנות לו מחליף. בהנחיית אדלשטיין, ימונה מחליף בשבועות הקרובים. מפלגת יש עתיד פנתה במקביל גם ליושב ראש ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי), שעל פי תקנון הכנסת רשאי להחליט בנושא שכרם של משרתי הציבור, ביניהם נשיא המדינה, שופטים ושרים שאמורים אף הם להנות מאותה ההעלאה החודש.

תוספת השכר תיכנס לתוקף - ב-25 בינואר

סלומיאנסקי דחה את הבקשה בטענה כי אין זה בתחום אחריותו, אולם בעקבות פנייה נוספת אליו הסכים סלומיאנסקי לבדוק את התקנון בשנית, ולבסוף מסר כי התקנון אכן מורה כי שההחלטה על שכרם של משרתי הציבור נמצאת בתחום אחריותו.

כרגע ממתין סלומיאנסקי להתכנסות הוועדה הציבורית שתמליץ האם להעלות את שכר הח"כים, ורק לאחר מכן יקיים דיון בוועדתו על שכרם של הבכירים. זאת משום שהוא לא רוצה להקפיא את התוספת בשכרם של השרים, בעוד שהוא ושאר חברי הכנסת ייהנו מן התוספת.

כעת הכל נתון להליכים הבירוקרטיים בכנסת, ועד כמה הנוגעים בדבר יהיו נחושים להגיע להחלטה בקרוב. עד אז, ב-25 בינואר, תוספת השכר נכון לרגע זה תיכנס לתוקפה כמתוכנן.